СБУ повернула Церкві вилучені в попередні роки предмети релігійного культу
КИЇВ — Служба безпеки України (СБУ) 19 лютого передала українським музеям та релігійним громадам культурно-історичні цінності, вилучені у контрабандистів у попередні роки. Зокрема, за рішенням Міжвідомчої ради з питань вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей СБУ передала 6 ікон та 49 предметів релігійного культу.
УПЦ КП, як інформує прес-служба СБУ, повернули вилучені на Сумщині у контрабандистки хрест «Розп’яття Христове» та ікону із зображенням Миколи Чудотворця, виготовлені в кінці XIX ст. – на початку XX ст.; 2 ікони із зображенням Матері Божої Володимирської та Івана Хрестителя, які мешканець Луганщини намагався контрабандно вивезти до Росії та хрест «Розп'яття» XIX ст., який громадянка України намагалася вивезти до Іспанії.
До Музею книги та друкарства України передали рідкісну рукописну старообрядницьку книгу Великопісного богослужіння підготовчого періоду на крюкових нотах, видання першої половини XIX ст., яку у березні 2009 року громадянин України намагався вивезти до Румунії через пункт пропуску «Порубне» митного посту «Вадул-Сірет» Чернівецької митниці.
Керівник Головного слідчого управління СБУ Василь Вовк наголосив, що за останні 2 роки СБУ розслідувало близько 100 кримінальних справ про контрабанду історичних цінностей. Загалом за роки незалежності України СБУ повернула державі та передала до музеїв та церков понад 15 тис. предметів, що становлять історичну та культурну цінність. Зокрема, релігійним громадам різних конфесій, музеям та архівам повернули більше 800 ікон та 300 інших предметів культового значення.
Присутній на заході народний артист України, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка Володимир Гришко підкреслив: «Культура і духовність – це основа українства. Сьогодні до нашого народу повертається нетлінна цінність століть». Він висловив сподівання, що студенти консерваторії матимуть можливість доторкнутися до унікальної рукописної книги Великопісного богослужіння і побачити, «як наші пращури співали на верхніх хорах, славили Бога і так тримали себе і свій український народ».
У заході взяли участь представники СБУ, Міністерства культури України, Міжвідомчої Ради з питань вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей, мистецтвознавці, представники музейних закладів та релігійних громад.