СБУ розсекретила архіви КДБ про операції проти різдвяних традицій українців

07 січня, 10:21
Суспільство
СБУ розсекретила архіви КДБ про операції проти різдвяних традицій українців - фото 1
Співробітники Служби безпеки України (СБУ) оприлюднили архіви Комітету державної безпеки (КДБ) СРСР про репресії та каральну операцію проти новорічних українських традицій, повідомляє прес-служба СБУ на сторінці в Facebook.

Про це інформує Інтерфакс-Украіна.

Напередодні Різдвяних свят СБУ оприлюднила історичну інформацію про каральну операцію, ініційовану радянською владою в 1972 році проти української інтелігенції за новорічно-різдвяні вертепи, що іменується "Блок".

Згідно з інформацією відомства, операція була ініційована проти діячів української культури Василя Стуса, Олени Антонів та інших.

13 січня 1972 року КДБ відзвітував секретареві ЦК Компартії України Петру Шелесту про старт операції.

"Розпочались обшуки та затримання в Києві та Львові. Серед заарештованих за справою "Блок" були Василь Стус, В'ячеслав Чорновіл, Євген Сверстюк, внучка Івана Франка Зіновія, Іван Світличний та інші", - зазначили у відомстві.

Наголошується, що репресії тривали й пізніше. На початку 1974 року на ім'я першого секретаря ЦК Компартії України Володимира Щербицького було направлено секретний донос про підготовку "окремими націоналістично налагодженими особами новорічних колядок".

"Радянська влада застосувала вже відточені методи тиску - прослуховування телефонних розмов, стеження, посилені загони міліції та "дружинників" у місцях появи колядників. Однак, попри це, багато людей все одно зберігали вірність традиціям", - резюмували в прес-службі.