“Сектантська революція” в Китаї

З наближенням XXI ст. дедалі більшої активності набувають у світі апокаліпсичні секти та культи. Не обминула ця участь і Китайську Народну Республіку. Сьогодні в Китаї розгорнуто нечувану від часів «культурної революції» загальнонаціональну «чистку», яка охопила партію, керівні урядові органи та силові структури. Формальним приводом до її початку стало оприлюднення 22 липня 1999 р. спеціального урядового декрету про заборону діяльності у країні секти «Фалуньгун». Це релігійне об’єднання стало широко відоме після того як 25 квітня ц. р. понад 10 тисяч його послідовників влаштували акцію протесту в Пекіні. Китайські офіційні ЗМІ називають «Фалуньгун» типовою релігійною сектою, керівники якої проповідують кінець світу й загибель людства, безсилля науки перед неминучою катастрофою та «непотрібність» уряду й держави. Єдиним рятівником світу проголошується організація «Фалуньгун» та її духовний лідер Лі Хунчжі.

Релігійну течію, вчення якої поєднує методи ментально-дихальної гімнастики цигун з елементами буддизму та даосизму, було засновано в Китаї у 1992 р, колишнім військовослужбовцем Лі Хунчжі. Через рік «вчитель Лі», як його величають вірні, перебрався до Нью-Йорка і, отримавши тимчасовий американський вид на проживання, вдався до активної місіонерської діяльності. В його арсеналі — власна wеb-сторінка в Internet, багатомільйонні тиражі відео- та аудіокасет, компакт-дисків. Він постійно подорожує і проповідує в найвіддаленіших куточках земної кулі. Саме після одного з таких вояжів до Австралії з «пересадкою на попутний літак» у китайській столиці й розпочалася квітнева акція непокори адептів «Фалуньгун».

У своєму інтерв’ю японському агентству «Кіодо Цусін» Лі Хунчжі, коментуючи рішення китайських властей про заборону діяльності «Фалуньгун», заявив: «Зараз дуже важко прогнозувати, до чого призведе рішення про заборону організації. Це несправедливо щодо народу Китаю; жоден уряд у світі не може ставитися до 100 мільйонів своїх громадян як до ворогів». Крім того, духовний лідер вмістив в Internet відкритого листа, в якому закликав китайське керівництво «не бачити у членах організації ворогів», бо інакше, застеріг він, «люди розчаруються в уряді й перестануть йому вірити».

Основою віровчення та культової практики послідовників «Фалуньгун» є фалуньфофа закон Будди Фалунь) — синтез елементів буддизму, даосизму та древньої китайської дихальної гімнастики цигун — своєрідної медитації задля зміцнення життєвих сил, — все це у викладі основоположника секти майстра-наставника Лі Хунчжі. Цю світоглядну систему він проголосив найвищим щаблем у системі Будди — сюльяньдафа (законом самовдосконалення і тренування), що покликаний допомогти людям самовдосконалюватися і тренуватися за принципами та природними засадами Всесвіту — чжень шань жень. Важливою частиною фалуньфофа є вдосконалення сіньсін (душевних якостей), які вважаються головними чинниками збільшення гунлі (сили життєвої енергії). Саме ж сіньсін складається з де (моральності), жень (терпимості), у (просвітлення) та ше (зречення). Необхідною умовою опанування фалуньфофа є зречення будь-яких пристрастей і нав’язливих прагнень світського життя, готовність до самообмеження і страждання.

Необхідним атрибутом фалуньфофа є обов’язкове систематичне виконання комплексу фізичних вправ з метою підсилити і збільшити гуннен (здібності життєвої енергії) за рахунок гунлі, а це у свою чергу повинно сприяти появі принципово нових сил в організмі людини. Від сюльянь (самовдосконалення і тренування) на вищому щаблі ієрархії народжується юаньін (безсмертне немовля) та інші магічні здібності. Але щоб досягти цілісного стану самовдосконалення душі й тіла, необхідно постійно займатися медитацією та виконувати відповідні комплекси фізичних вправ.

Вчитель Лі у своїх книгах «Китайський Фалуньгун», «Чжуань Фалунь», «Коментарі до Фалуньдафа» та ін. стверджує, що будь-яка людина за допомогою розробленого ним комплексу гунфа, який являє собою синтез фізичних вправ і медитації, може, не витрачаючи роки земного життя на виснажливе тренування, одразу перейти на вищий щабель опанування сюфодафа (великого закону самовдосконалення в досягненні стану Будди). Порівняно із загальноприйнятою буддистською культовою практикою гунфа вирізняє простота, більша адаптованість до сучасного укладу життя; її засвоєння не потребує спеціальної підготовки.

Культова суть фалуньфофа полягає у вдосконаленні й загартуванні фалунь (кола дхарм), яке знаходиться в нижній частині живота людини і являє собою субстанцію з матеріалів високої енергії духовної природи. Отримати фалунь людина може безпосередньо від майстра-наставника Лі Хунчжі, а також через його книги, відео- та аудіозаписи. Потрапивши до людини, фалунь завдяки своєму цілодобовому обертанню автоматично допомагає адепту самовдосконалюватися навіть коли він вирішує свої буденні проблеми. За свідченням Лі Хунчжі, фалунь і Всесвіт обертаються синхронно й мають однакові природні якості, причому фалунь є точною копією Всесвіту. І фалунь за системою Будди, і інь-ян (жіноче й чоловіче начала у природі згідно з древньою натурфілософією) у системі Дао, і взагалі все у світі перебуває в цьому фалунь. Певна оригінальність і відмінність фалуньфофа від решти сект, які займаються самовдосконаленням та загартуванням, передусім полягає в тому, що «закон Будди» сам загартовує людину, навіть тоді, коли вона не може тренуватися; вправи вчителя Лі прості й легкі, не потребують концентрації думки й можуть виконуватися будь-де; адепти секти «завдяки вчительному тілу закону забезпечуються постійним захистом від нечистої сили».

Щодо соціальної позиції послідовників «Фалуньгун», то її ілюстрацією може бути проповідь Лі Хунчжі в Сіднеї (Австралія). В ній, зокрема, він сказав, що небесні божества — будди, дао та боги — вже не сприймають сучасне людство як людей. У відповідь люди дедалі більше деморалізуються й перестають відчувати потребу відвідувати храми, забувають сповідатися. Закон фалунь, навпаки, розрахований на сучасну людину з усіма її стражданнями і проблемами, бо є вершиною пізнання Всесвіту. Майстер-наставник не залишив поза увагою й сучасну науку — він звинувачує її у неповноті, недосконалості, поверховості й загальному низькому рівні. Він прямо закликає позбутися «надмірної» віри в науку, зупинити технічний прогрес і тим самим врятувати світ від згубної війни між богами й людьми. Оскільки сучасна наука не здатна підтвердити існування де (білої матерії в енергетичному полі людини), називаючи це марновірством, вона руйнує найсуттєвіше для людини — мораль людства. Через це від науки необхідно відмовитися.

Доволі нетривіальними виглядають роздуми Лі про фізіологію. Він вважає, що 70% мозку пересічної людини залишаються невикористаними внаслідок пригнічення іззовні. У нього ж — навпаки, мозок відкритий і використовується на всі 100%. Усі науки — філософія, астрономія, фізика, хімія, історія тощо, тобто все, що вважається дуже складним, насправді є досить простим. Усі ці знання не виходять за межі «закону Будди» й належать до найнижчого рівня свідомості людини. Немає потреби закінчувати університети, підвищувати професійний рівень — достатньо оволодіти фалуньфофа й відкрити свій мозок. Вчитель-наставник закликає дотримуватися в самовдосконаленні лише однієї школи (звичайно ж, його) і, рішуче забувши стару науку й богів, опановувати логікою речей з простору найвищих рівнів. За офіційними даними китайського уряду, секта налічує близько 2 млн. осіб, хоча сам Лі Хунчжі вважає, що в нього є понад 100 млн. послідовників, зокрема 70 млн. — у КНР. Після опублікування в засобах масової інформації постанови про заборону секти за неофіційними даними в Китаї було затримано близько 8 тисяч її адептів. Під керівництвом представників Міністерства цивільної адміністрації КНР у китайській столиці було організовано близько сотні «тимчасових місць концентрації прихильників секти». За словами одного з урядовців, після проведення «компетентними органами» «виховної роботи» затримані члени секти «будуть відправлені туди, звідки прибули, головним чином до провінцій Хейбей та Ляонін. Усі вони заявляють, що прибули до столиці за вказівкою лідера секти Лі Хунчжі для влаштування збіговиськ та заворушень». Очікується, що ті, хто не був помічений у «заколотницьких діях», будуть звільнені протягом найближчих двох тижнів — після скороченого курсу перевиховання та психологічної реабілітації.

29 липня ц.р. Міністерство громадської безпеки Китаю, за погодженням із Пекінською народною прокуратурою, видало ордер на арешт Лі Хунчжі і звернулося до Інтерполу з проханням надати допомогу в його розшуку та затриманні. Майстер-наставник, як засновник і керівник секти «Фалуньгун», звинувачується в підриві соціальної стабільності, антиурядовому заколоті та заподіянні фізичної шкоди своїм адептам. Йому особисто інкримінується «розповсюдження марновірства та зловмисної єресі» з метою введення в оману людей, «наслідком чого стала смерть багатьох його послідовників». Окрім того, 80-річна акушерка Пань Юйфан звинуватила засновника секти в шахрайстві, оскільки «вчитель Лі», якому вона допомогла з’явитися на світ у м. Гулчжулін (провінція Цзілінь), насправді народився 7 липня 1952 р, а не 13 травня (як Будда Шак’ямуні), і тому його неодноразові заяви про своє божественне походження є ганебною фальсифікацією.

За офіційними даними уряду Китаю (а перевірити їх наразі неможливо), вправи за системою «Фалуньгун» стали причиною смерті 743 осіб. Серед адептів руху, які застосовували різні «чудодійні методики» й відмовлялися від ліків, є, за твердженням властей, чимало випадків божевілля, безпідставної агресії щодо рідних і знайомих, що стало причиною скоєння понад 800 нез’ясовних побутових злочинів. Тільки у провінції Цзілінь слідчими органами встановлено причетність руху до загибелі та тяжкого каліцтва 59 осіб, серед яких шестеро покінчили життя самогубством.

По всьому Китаю поряд з розпуском низових ланок «Фалуньгун» та арештами активістів секти проводиться конфіскація і знищення її друкованої продукції, відео- та аудіопро-дукції. За два тижні, що минули від часу заборони секти, у країні конфісковано понад 3 млн. примірників книг та інших матеріалів, пов’язаних з діяльністю «Фалуньгун». Тільки за один день пекінські власті знищили біля 300 тисяч брошур та відеокасет із сектантськими матеріалами. Подібні акції було також проведено у провінціях Гуадун, Шаньдун, Хейбей, Ляонін, Сичуань та Шеньсі. «У Шанхаї кілька тисяч цензорів та поліцейських обшукали кожен магазин і склад друкованої продукції у пошуку нелегальної літератури. Газета «Женьмінь жибао» закликала населення «поглибити розуміння суті боротьби проти «Фалуньгун», яка зачіпає фундаментальні основи віри комуністів, ідеологічний базис єдності китайського народу, долю й майбутнє компартії та уряду».

На підприємствах, в установах, військових частинах та школах Китаю проходять збори й мітинги, учасники яких стандартно проклинають «Фалуньгун» за розповсюдження «шкідливої єресі та марновірства», за суттєву шкоду, заподіяну фізичному і психічному здоров’ю населення. Газета «Женьмінь жибао» 26 липня ц.р. закликала зміцнювати дисципліну в лавах комуністичної партії з метою вирішення першочергової проблеми — викоренення сектантства серед партійців. «Члени партії брали участь у діяльності «Фалуньгун», а дехто навіть був серед керівників цієї незаконної організації, справляючи негативний вплив на суспільство,» — визнано в коментарі. За повідомленнями західних кореспондентів, у КПК почалася чистка; об’єктами критики та дисциплінарних стягнень стають не тільки члени секти, але й ті, хто відірвався від парторганізацій, не відвідував зборів, не брав участі в партійному навчанні, порушував комуністичні норми. Із засудженням «Фалуньгун», запевняннями у вірності «базовій партійній лінії» у пресі вже виступили МЗС КНР та інші урядові відомства, наукові установи, окремі громадяни, які індивідуально або колективно займалися традиційною дихальною гімнастикою.

Зважаючи на характер і численність антиурядових виступів у столиці КНР у липні цього року, можна стверджувати, що «сектантський фактор» розглядається китайським керівництвом як найсерйозніший противник від часів масових студентських виступів весною-восени 1989 р., коли заворушення під гаслами «демократії та науковості» ледь не спричинили політичний переворот у країні. Разом з тим Сполучені Штати, не чекаючи офіційних нот від китайського уряду, вже заявили про відсутність наміру вислати до Китаю лідера забороненої там секти. Про це повідомив журналістів офіційний представник апарату держсекретаря США Мадлен Олбрайт.

За словами офіційного представника Білого дому Майкла Хаммера, «адміністрація США спостерігає за ситуацією й дуже занепокоєна повідомленням про арешт 70 керівників руху. Свою занепокоєність ми збираємося висловити через наше посольство в Китаї». Разом з тим він підкреслив, що «...це зовсім не означає, нібито Сполучені Штати поділяють вчення даного руху. Але ми закликаємо китайський уряд поважати право громадян на проведення мирних виступів і вияв поглядів у відповідності з міжнародними нормами дотримання прав людини».

Людина і світ. — 1999. — №8. — С. 20-23

Сергій СЬОМІН,

кандидат психологічних наук