Сербському Патріарху заборонили відвідувати Косово

27.12.2022, 12:26
Світові
Сербському Патріарху заборонили відвідувати Косово - фото 1
Влада частково визнаного Косова заборонила Сербському Патріарху Порфирію відвідувати Пецьку Патріархію. Проте він не відмовляється від наміру служити на території цієї історичної Патріархії.

Про це повідомляє Громадське.

Пецька Патріархія розташовується у місті Печ на північному заході Метохії у Косово. У канцелярії Сербського Патріарха зауважили, що вважають її «першим і багатовіковим осередком Сербської Православної Церкви». Тому заявляють, що Патріарх не може відмовитися від Богослужінь на території Патріархії, зокрема напередодні Різдва Христового.

«Патріарх Порфирій (...) очікує, що це вкрай дискримінаційне рішення буде скасоване, як і нехтування правами людини та релігійними свободами православних сербів», — додали в канцелярії Предстоятеля СПЦ.

Також у канцелярії зазначили, що Патріарх Порфирій «молить Бога за мир і доброзичливість між усіма людьми, а особливо молиться за панування миру між сербами й албанцями в Косові та Метохії, де вони жили разом протягом століть».

Пецька Патріархія

Пецька Патріархія з центром у місті Печ існувала як автокефальна помісна Православна Церква впродовж 1346–1463 років, а потім повторно з 1557 до 1766-го.

Серби розглядають її як свою першу автокефальну Церкву. Вона була заснована святителем Савою І Сербським, який тепер є одним із найшанованіших сербських святих.

Незалежність Пецького Патріархату підірвало переселення сербів у 1660 році. А 1766-го османи ліквідували цю автокефалію, а сербські парафії передали Константинопольському Патріархату. Проте Сербський Патріарх досі носить титул архиєпископа Пецького.

Ситуація на півночі Косова

Наприкінці липня 2022-го на півночі Косова загострилася ситуація, після того як косовський уряд постановив перереєструвати номерні знаки та документи, видані в Сербії.

Сербія, яка не визнає незалежність Косова та вважає його своєю територією, відповідно не визнає і його права щодо реєстрації таких документів. Тож у відповідь за день до того, як постанова набула чинності, серби з північного Косова заблокували дороги.

У серпні представники влади Косова і Сербії змогли домовитися щодо перереєстрації документів та автомобільних номерних знаків. Тоді високий представник Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель зазначив, що косовські серби зможуть вільно подорожувати між Косовом та Сербією, використовуючи свої ідентифікаційні картки.

Однак 10 грудня поліція Косова заявила про перестрілку з людьми з «певних злочинних угруповань», які перекрили кілька доріг на півночі країни та відкрили вогонь по правоохоронцях.