Середньовічний рукопис, викрадений 1917 року, повернувся в монастир

03 жовтня, 11:40
Світові
Середньовічний рукопис, викрадений 1917 року, повернувся в монастир - фото 1
Артефакт викрали болгарські солдати під час Першої світової війни.

Йдеться про одне з найстаріших рукописних євангелій у світі, — повідомляє CNN з посиланням на Музей Біблії, який придбав його в 2014 році.

Книга була написана в монастирі на півдні Італії наприкінці X — початку XI століть, і через кілька сотень років опинилась у Косиниці, відомій як монастир Богородиці Євкосифоніси, на півночі Греції.

Коли болгарська армія вторглася до Греції під час Першої світової війни, солдати пограбували монастир, викравши понад 400 дорогоцінних рукописів. Частину з них продали в Європі, а деяки опинилися в американських музеях.

Рукопис Eikosiphoinissa 220 продали на аукціоні Christie's у 2011 році, а потім придбаний Музейною колекцією Оклахома-Сіті, яка передала її в дар Музею Біблії.

2015 року Грецька православна церква звернулася до кількох американських установ, де зберігалися тексти з Косиниці, з проханням добровільно повернути їх монастирю. Тоді в Музеї Біблії почали перевіряти походження своїх грецьких рукописів і дійшли висновку, що Eikosiphoinissa 220 було вкрадено.

Середньовічний рукопис, викрадений 1917 року, повернувся в монастир - фото 100174

Днями артефакт урочисто повернули до монастиря Косиниці. «Коли Музей Біблії виявив, що рукопис був незаконно та хижацько вивезений з монастиря, він швидко, відповідально та професійно зайнявся його відновленням та репатріацією», — сказав архієпископ Американський Елпідофор, який представляв Вселенського Патріарха Варфоломія на церемонії повернення.

Патріарх Варфоломій — духовний лідер православної церкви, передав на зберігання три рукописи Музею Біблії на знак подяки за повернення унікальної книги.