Сестри редемтористки в Україні розповіли про служіння під час війни

05 березня, 12:41
Католики
Сестри редемтористки в Україні розповіли про служіння під час війни - фото 1
Сестра Теодора Шулак, Генеральна настоятелька Згромадження Сестер Місіонерок Найсвятішого Ізбавителя, та сестра Наталія Заліська, яка також належить до цього згромадження, розповіли Радіо Ватикану про своє служіння під час війни.

Джерело: Vaticannews

"Духовна складова кожної людини дуже чутлива. Очевидно, на війні стільки різних внутрішніх переживань, стільки суперечливих емоцій і почуттів, що інколи, особливо на початку війни, було навіть важко молитися", – говорить сестра Теодора Шулак, яку в жовтні 2022 р. було обрано Генеральною настоятелькою Сестер Місіонерок Найсвятішого Ізбавителя. Це жіноче згромадження діє в Україні з 1998 року. Українська провінція нараховує 5 спільнот, до яких належать 26 черниць. Вони допомагають отцям-редемптористам на парафіях, працюють з молоддю та дітьми, катехизують, організовують літні табори, паломництва та реколекції.

Зруйнована будівля біля жіночого монастиря редемптористок у Чернігові

Війна поставила ще незнані до того виклики перед цими молодими черницями.

Сестра Теодора серед руїн у Чернігові

Війна вимагає постійного розпізнавання не тільки, коли мова йде про внутрішнє життя, але й про душпастирство. Сестра Теодора, яка від 2013 до жовтня 2022 року була провінційною настоятелькою сестер-редемптористок в Україні, розповідає, що після початку російського вторгнення черниці переосмислили свою діяльність, щоб краще служити Церкві та людям у новій ситуації.

Уже в березні близько десяти їхніх сестер, які володіють німецькою та/або англійською мовами, виїхали за кордон (Німеччина, Австрія, Ірландія), щоб допомогти католицьким структурам, які приймали українських біженців. Понад півроку вони допомагали своїм співвітчизникам заповнювати документи, відвідували хворих і поранених у лікарнях та допомагали дітям-біженцям у місцевих школах.

Ще один напрямок їхньої діяльності – психологічна допомога постраждалим від війни. Деякі черниці, які отримали вищу освіту з психології та психотерапії, вирішили відвідати додаткові спеціалізовані курси, на яких вдосконалили свої навики праці з людьми, що пережили горе і травму. «У деяких наших монастирях, – пояснює місіонерка, – ми приймали внутрішніх переселенців, і серед них була також одна сім’я родина татар-мусульман. В той період, коли вони жили у сестер, у них народилася дитина. А пізніше вони написали дуже зворушливий пост у Facebook про те, що ніколи не думали, що зможуть так близько пережити ці взаємостосунки між християнами та мусульманами».

У монастирі сестер редемптористок з парою переселенців-мусульман

Вже понад десять років Сестри Місіонерки Найсвятішого Ізбавителя мають спільноту також у Чернігові.

У перші місяці війни сестри були змушені покинути оточене та обстріляне російськими солдатами місто. Повернувшись туди у квітні, вони побачили перед собою наслідки тих кількох місяців –спустошення і руїни. Поїхала туди і сестра Теодора, яка також є спеціалізованим психотерапевтом. «Ми поїхали відвідати людей у місцях, які найбільше постраждали, – каже вона. – Люди втратили рідних, домівки, усе. Спілкуючись з ними, вислуховуючи їх, ми старалися хоч трохи допомогти їм подолати депресію чи панічні атаки. Для цих людей дуже важливо знати, що хтось є поруч з ними, хтось, хто здатний нести їм надію та віру, коли вони хитаються».

Місіонерка додає, що хоча гнів є природною реакцією на несправедливість і страждання, але важливо, щоб він не став переважаючою емоцією і щоб люди вміли вибирати життя навіть у маленьких жестах.

Спільна молитва з отцями редемптористами перед іконою Матері Божої Неустанної Помочі в Чернігові

Разом із отцями-редемптористами монахині відвідують райони, які були найбільше зруйновані російськими військами. Один з таких районів – Бобровиця, що на околиці Чернігова. Ченці та черниці привозять людям гуманітарну допомогу, моляться та розмовляють з ними. «Там ми також почали займатися з дітьми, – розповідає сестра Наталія Заліська, – Є біблійний клуб для дорослих».».

Сестри допомагають роздавати гуманітарну допомогу в Чернігові