Детальніше про це свято нам допомагає розповісти помічник головного рабина громад прогресивного юдаїзму України Сіва ФАЙНЕРМАН.
Детальніше про це свято нам допомагає розповісти помічник головного рабина громад прогресивного юдаїзму України Сіва ФАЙНЕРМАН.
Як частина святкування Шавуота в громадах існує давній звичай вивчення Тори допізна, або й всю ніч.
Між святами Песах і Шавуот існує тісний зв’язок. Як відомо, на Песах євреї від Бога отримали свободу, а на Шавуот — моральні закони, які допомагають зрозуміти різницю між добром і злом, стати кращими, добрішими і щасливішими. Згідно з Біблією, єврейський народ добровільно зобов’язався слідувати законам Тори.
На Шавуот читається книга Рут (Мегілат Рут), в якій йдеться про історію жінки-моавітянки Рут, яка після смерті свого чоловіка не залишила стару свекруху Наомі і разом з нею повернулася в землю Ізраїля, де прийняла юдейську віру. Від Рут пішов цар Давид, а на її честь названо одну з книг ТаНаХу. Юдейські вчителі бачать аналогію між добровільним прийняттям Рут юдаїзму і прийняттям Тори єврейським народом.
Євреї на свято Шавуот також мають традицію іти в паломництво до Єрусалиму. Це свято, як і Песах та Суккот, мають загальну назву „Шалош регалим”, тобто „Три дня для паломництва”. У Книзі Вихід (Шмот) говориться, що кожен чоловік повинен тричі на рік явитися перед Лицем Господа, тобто здійснити паломництво до Єрусалимського Храму.
— Як відомо, це свято також має природній аспект.
Сьогодні в цей день будинок і синагоги прикрашають зеленню і свіжими квітами. Ця зелень нагадує про давню практику принесення перших плодів на благословення до Єрусалимського Храму. Вона також символізує надії на щедрий урожай.
— А яка кухня є традиційною для цього свята?
— На Шавуот їдять всілякі молочні страви і мед. Рабинська традиція вбачає в цьому аналогію між солодкістю і поживністю молока і меду та солодкістю духовної їжі, яка міститься у словах Тори.
Найбільш поширеними в нас святковими стравами є налисники, вареники зі сиром, сирні запіканки, молочні супи.
На це свято є дві святкові трапези — зранку і ввечері, кожна з яких починається кідушем (благословенням), під час яких щедро споживають згадані та інші страви, які містять молокопродукти і мед.
Хаксамеах Шавуот! Веселого свята Шавуот!