Щоб наша віра була розумною: нова книжка про складні питання простою мовою
Під час BookForum’у у Львові, в каплиці Розена, 21 вересня презентували книгу отця Петра Балога «Віра шукає розуміння» (Подорож стежками пізнання). Вона призначена для широкого кола читачів. Але насамперед адресована сучасній людині, яка не хоче шукати відповіді на важливі релігійні питання у науковій богословській літературі, а хоче отримати ці відповіді у простій і доступній формі. Отож саме так задумав свою роботу і автор. Отець Петро Балог — католицький священик, належить до ордену домініканців. Навчався у Кракові, Варшаві, Римі. Зараз працює у Львові, також викладає догматичні дисципліни в Інституті св. Томи Аквінського в Києві. Свою книгу він називає путівником християнина.
— Всі догматичні питання вже, скажемо так, не потребують нового тлумачення, — каже отець Петро. — Бо вони були з’ясовані ще в першому тисячолітті християнства. Але час ставить нові питання, і саме вони потребують пояснення і коментування.
Книга "Віра шукає розуміння" вийшла у видавництві "Кайрос". Вона поділене на 12 розділів, які стосуються найрізноманітніших питань віри та Церкви. Автор каже, що не ставив собі за мету, аби всі частини книги були ідентичними за розміром. Головне було — максимально можливо пояснити речі, про які багато говориться, які обговорюються, в тому числі в Інтернеті, в соціальних мережах. Для цього були використані опрацьовані фахові джерела, а також зроблені власні аналіз та коментар.
У книзі, зокрема, йдеться про історичні церковні перепитії з деякими персонами, про святих Церкви, про духовне життя, про молитву, піст, милостиню, Літургію, етику та вчення, про забобони, християнські символи, про діалог з іншими релігіями і, звісно, життя після смерті. Останній розділ так і називається: "Рай та життя вічне". У свою чергу кожен розділ має ще підрозділи. Наприклад, у розділі «Духовне життя Церкви» є такі частини: «Особа Святого Духа», «Обіцяти чи ні? Про обітниці хрещення й обітниці чернечі», «Про побожних ревнителів у храмах», «Про стигмати», «Про екзорцизми й екзорцистів», «Духовне життя християнина за св. Томою Аквінським», «П’ять причин стати священиком».
— Книжка має 400 сторінок, — розповів на презентації отець Войцех Сурувка, головний редактор видавництва "Кайрос". — І вона побачила світ для того, аби складні моменти пояснити просто. Якщо сказати коротко, ця книга говорить про Бога сучасною мовою. Складних книг багато. Свого часу, коли я навчався в Римі, бував у бібліотеці і доводилося брати до рук такі богословські книги, які до мене ніхто не брав, їх не читали. Із сучасною людиною треба говорити сучасною мовою, і пояснювати їй все зрозуміло. Ця книга розрахована саме на те, аби її до рук взяло якомога більше читачів і знайшли відповіді на свої питання.
Отець Петро Балог зізнався, що за деякі тексти, які вміщені у книзі, з окремими товаришами навіть довелося розфрендитися у соцмережі, бо його позиції вони не сприймали.
— Десь 80 відсотків текстів, які є у книзі «Віра шукає розуміння», були опубліковані в Інтернеті, у власному блозі, також на моїй сторінці у Фейсбуці, — розповів автор отець Петро Балог. – Тому реакція людей на окремі теми мені вже відома. У деякі питання довелося заглиблюватися. Як от, наприклад, про Матір Терезу. Всі пам’ятають, як в Інтернеті з’явилася інформація, що це не монахиня, а шарлатанка. І я взявся з’ясувати деталі, дослідити, а хто першим запустив таку неправдиву і брехливу інформацію, і таки добрався до «першоджерела». Так само щодо питання, а чи був апостол Андрій у Києві. На ці та інші подібні теми у книжці читачі знайдуть відповіді. Також дуже багато дискусійних питань, їх безперестанку обговорювали і обговорюють: ЛГБТ, біометричний паспорт, жінки у церкві… Пояснюється в книжці багато речей, які і самі християни часто не до кінця знають, як от про мощі святих.
Отець Петро додає, що він є тим священиком, який таки витрачає власний час на те, аби друкувати власні думки в інтернеті, читати відгуки і коментарі, дискутувати, хоча, каже, може, і не варто так часто це робити. Але дуже влучно зауважив на презентації інший отець-домініканець, який про місію священиків в Інтернеті сказав так: «Якщо у сучасному світі ми називаємо Інтернет окремим континентом, то вихід священика сюди — це свого роду місіонерство. Бо у всесвітній павутині дуже багато інформації, але в той же час людина почувається тут самотньою».
Автор книжки каже, що читач не мусить сісти і прочитати її від першої сторінки до останньої. Він може вибірково читати і переглядати саме те, що його цікавить найбільше.
Отця Петра наприкінці запитали, чи у дискусіях у соціальних мережах він, так би мовити, піддається тому, аби його переконали. «Я вислуховую кожного, намагаюся зрозуміти думки інших, але у своїх судженнях завжди намагаюся бути на позиції вчення Церкви».