Східна Церква сьогодні вшановує пам'ять святителя Епіфанія

25.05.2021, 09:21
Культура
Східна Церква сьогодні вшановує пам'ять святителя Епіфанія - фото 1
25 травня Східна Церква молитовно вшановує пам'ять одного з ранніх Отців Церкви - святителя Епіфанія, архиєпископа Кіпрського - палестинського святого, монаха, єпископа міста Саламін на Кіпрі, письменника, богослова-полеміста.

Про це повідомляє Gazeta.ua.

Святитель Епіфаній народився 310 року в Фінікії, у місті Елевтерополь. Батьки його були євреями і виховали сина в юдейській вірі. У 16-річному віці Епіфаній став свідком, як чернець Лукіан допоміг жебраку, віддавши свій одяг, щоб той зміг продати та купити собі хліба. Вчинок Лукіана настільки вразив Епіфанія, що юнак вирішив стати християнином.

Бажаючи глибоко дослідити Святе Письмо, Епіфаній вивчив грецьку, юдейську, коптську, арамейську мови та латину, часто відвідував різних пустельників, а скоро і сам постригся в ченці. У 333 році висвячений на священика, він незабаром збудував монастир. Хоча обитель стояла далеко в пустелі, до неї звідусіль стікалося багато відвідувачів. Вони чули про чудеса, що йшли від ігумена. Згідно з церковним переданням, Епіфаній воскресив мертвого сина язичника.

Близько 367 року в Саламіні, на острові Кіпр, Собор єпископів обирав нового архиєрея. Старішому з них, єпископу Паппію, Господь відкрив, що на місце померлого святителя треба поставити ченця Епіфанія, який на той час прийшов до міста. Так і сталося. Будучи єпископом Саламіна, святитель Епіфаній мужньо ставав на захист святої віри і засуджував єресі, які розбивали єдність Христової Церкви.

Під кінець життя єпископа запросили до Константинополя на Собор, який мав чинити суд над великим святителем Іваном Златоустом. Але Епіфаній, не бажаючи бути учасником беззаконного зібрання, покинув місто. На кораблі святий відчув, що до нього наближається смерть. У руках його, як завжди, було Євангеліє. Із ним праведник і залишив учням своїм останні настанови: дотримуватися заповідей Божих, оберігати себе від нечистих помислів.

Помер святий у віці 93 років та був похований у церкві, яку сам і звів за життя. Сьомий Вселенський Собор найменував святого Епіфанія отцем і учителем Церкви.

Після себе святий Епіфаній залишив книги "Панарій" і "Анкорат", а також склав свого роду енциклопедії "Про міри і ваги", "Про дванадцять каменів". Тексти Епіфанія є важливим джерелом дослідження релігійної думки IV століття та поглядів неортодоксальних письменників, твори яких були знищені.

Як інформує сайт ПЦУ, напередодні дня пам’яті свого небесного покровителя – святителя Епіфанія, 24 травня 2021 року, Предстоятель ПЦУ звершив Всенічне чування у кафедральному Свято-Михайлівському Золотоверхому соборі.

Сьогодні Митрополит Епіфаній очолить з нагоди свята Божественну Літургію у Свято-Михайлівському Золотоверхому соборі.