Символізм інавгураційного молебну
Але не менш важливі деталі, які підсилюють символізм, розставляючи особливі акценти.
Керуючий справами УПЦ (МП) архиєпископ Митрофан деталі завтрашнього молебну.
Серед сказаного архиєпископом особливу увагу привертає теза про співслужіння Патріарха Московського і Митрополита Київського. «В 9 часов в присутствии Виктора Януковича в Трапезном храме и пройдет молебен с благословениями на новые труды во благо Украины. Он будет длиться 40 минут. Служить Патриарх и Киевский Митрополит Владимир будут вместе».
Згідно з православною літургікою, будь-яку службу очолює старший із священиків, що служать. Інші священики йому співслужать. Старшим у випадку інавгураційного молебну, звісно, є Патріарх. Таким чином, він очолить молебень, а Митрополит Київський буде йому співслужити. Тобто, власне служити молебень з точки зору літургіки буде Патріарх, а всі інші єпископи – скільки б їх не було і якими б не були їхні титули будуть йому співслужити.
Не менш символічним є завтрашній дарунок від Патріарха майбутньому Президенту України. «В конце Кирилл благословит Януковича иконой Иверской Божьей Матери. «Дело в том, что 25 февраля — праздник иконы Иверской Божьей Матери. Сама она находится на Афоне в Иверском монастыре. Перед первым туром там Виктор Федорович получил благословение», — сообщил владыка Митрофан. Список (копию) этой иконы Патриарх подарит Виктору Януковичу». Насправді, якби 25 лютого не був би днем вшанування Іверської ікони Божої Матері її копію Януковичу теж подарували б. Справа в тому, що Іверська ікона особливим чином шанована в Москві. Століттями її образ знаходився в особливій каплиці біля входу у Кремль. Сьогодні ця каплиця відновлена і вважається символічним центром Москви і Росії. Іверська ікона Божої Матері із часів, коли Україна була «воз’єднана» Росією, в імперській міфології розглядалася як покровителька держави і народу. Аналогічну функцію виконувала і ікона Казанської Божої Матері, але в цьому випадку акцент робився на покровительстві під час війни. Іверська ікона Божої Матері не стільки символізувала захист Росії, скільки повсякчасне покровительство над царством, а потім – над імперією.
Таким чином, вибравши Януковича, Україна дійсно отримала не лише Президента, але і Патріарха. Патріарх – сам символ колишньої імперії. Але цього замало, і РПЦ використовує кожен привід для актуалізації релігійної символіки, яка б актуалізувала спільну духовну спадщину як імперську. Релігія і влада, Церква і держава, президент і Патріарх, ікона в Києві та каплиця біля воріт Кремля. Постійно діюча машина з мобілізації віруючих УПЦ (МП) в якості «громадян Руського світу» дає власні плоди. Як зазначив архиєпископ Митрофан, на торжествах чекають на десять тисяч вірних: «Соберется, мы думаем, не менее 10 тысяч человек. Несколько меньше, чем в первый визит, но это из-за того, что визит был лишь недавно утвержден, и мы уже поздно всех предупредили, но в митрополию постоянно звонят те, кто хочет приехать из других городов Украины». Десять тисяч вірних заповнять лаврську площу і символізуватимуть собою народ, який вітатиме вибраного «православного президента» так само, як колись вітали вибраних на царство у Візантії та Росії.
Сьогодні церковники намагатимуться відволікти увагу від цього символізму. Завтра під час молебну на цей символізм натякнуть, а післязавтра на ньому буде будуватися міфологія про правління православного президента Віктора Федоровича.