Соціолог пояснив, чому більшість українців вимагають заборони Московського Патріархату
Таку думку в коментарі «Україні православній» висловив виконавчий директор Київського міжнародного інституту соціології Антон Грушецький.
Так, коментуючи останні результати соціологічних досліджень, за якими 63% опитаних українців вважають, що Українська Православна Церква Московського Патріархату має бути повністю забороненою в Україні, а 83% переконані, що держава тою чи іншою мірою має втрутитися в діяльність УПЦ МП, Антон Грушецький сказав: «Понад два роки більш ніж половина українців підтримує думку, що МП слід заборонити, що світоглядно ця Церква не є українською. І я думаю, що людей переконує у цьому їхній сукупний досвід. Спостереження за своїм священиком, досвід друзів, оприлюднені дані в медіа про не відспівування, про колаборантство на окупованих територіях єрархів МП, легітимізація ними російської армії, я особисто знаю, як в парафіяльних чатах месенджерів батюшки та їх рідні викладають думки, дуже далекі від проукраїнських. Таке ставлення до МП не думка, внесена ззовні, це наслідок діяльності на кшталт хороводів у лаврі під час інвентаризації».
Антон Грушецький також повідомив, що після оприлюднення цифр йому писали американські журналісти, бо адвокат МП Амстердам звинуватив, що дослідження начебто сфальсифіковані, тож йому довелося пояснювати цифри досліджень і релігійну ситуацію, в якій опинилася Україна.
«Глибока проблема сучасних суспільств – поверховість. Люди орієнтуються на короткі повідомлення і роблять швидкі висновки. Тож ситуацію з МП слід комунікувати постійно, щоб вона була зрозуміла і конгресмену, і простому жителю Техасу», – сказав Антон Грушецький.
За результатами опитування 83% українців вважають, що держава тою чи іншою мірою має втрутитися в діяльність УПЦ МП (у грудні 2022 року таких було 78%, у травні 2023 року – 85%). Зокрема, 63% вважають, що ця структура має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року – 54%, у травні 2023 року – 66%). Ще 20% зараз виступають за дещо «м’якший» підхід, що не передбачає повної заборони, але передбачає встановлення державного контролю та нагляду (у грудні 2022 року – 24%, у травні 2023 року – 19%).