Сьогодні празник Воздвиження Чесного Хреста за Григоріанським календарем

14.09.2021, 09:07
Культура
Сьогодні празник Воздвиження Чесного Хреста за Григоріанським календарем - фото 1
14 вересня християни, які живуть за Григоріанським календарем, відзначають празник Воздвиження Чесного Хреста.

Хрест – унікальна жертва Христа, єдиного посередника між Богом і людьми (ККЦ 618). Серед усього, що належить Христові, хрест найбільш вшановують усі християни світу. Він є в молитвах (знак хреста), літургійних речах, християнських домах тощо. Особливою шаною його оточено у Велику П’ятницю, коли вірні стають перед ним навколішки, як перед Пресвятими Дарами.
Саме слово «воздвиження» означає «піднесення», тобто урочистий обряд почитання та прославлення Хреста Господнього.

Щодо віднайдення Господнього Хреста, то християнська традиція передала нам кілька різних легенд. Три з них приписують віднайдення Хреста св. Олені, матері імператора Костянтина Великого. Датою віднайдення Хреста орієнтовно вважають 326 рік. Історики не мають інформації про воздвиження Хреста Господнього одразу після його віднайдення.

Початок празникові Воздвиження дало посвяченя храму Воскресіння Господнього, який збудував св. Костянтин Великий на Голгофі у Єрусалимі. Посвячення храму відбулося за єрусалимського єпископа Макарія 13 вересня 335 року. Наступного дня — 14 вересня — відбулося врочисте воздвиження віднайденого Хреста Господнього.

Іншою важливою подією, що зробила цей празник загальним на Сході та Заході, стало повернення Господнього Хреста до Єрусалиму після того, як 614 року перський цар Хозрой, здобувши Єрусалим, забрав Хрест до перської столиці в Ктесифоні. Повернув Хрест Господній до Єрусалиму імператор Іраклій 628 року після перемоги над персами. Друге урочисте воздвиження Хреста Господнього в Єрусалимі також відбулося 14 вересня.

Оскільки празник Воздвиження пригадував Христове розп’яття і смерть та прирівнювався до Великої П’ятниці, то стало традицією зберігати в цей день строгий піст.