Сьогодні протестанти відзначають День Реформації

31.10.2022, 16:02
Культура
Сьогодні протестанти відзначають День Реформації - фото 1
31 жовтня 1517 року католицький ченець Мартін Лютер оголосив “95 тез” у яких висловив незгоду з офіційною релігійною системою та розкритикував Церкву, звинувативши її в відступництві та корупції.

Вже в XVI столітті День реформації частково відзначався, а Курфюрст Саксонії Йоганн-Георг II в 1667 році оголосив святом 31 жовтня. Ця дата відзначається в більшості євангелічних країн, передає Слово про Слово.

Мартіна Лютера обурила не євангельська поведінка церковних діячів. Лютер хотів очищення і змін, він розраховував на покаяння і реформацію Церкви, але його протест став початком відліку часу відновлення та зміни не тільки Церкви, але і всього середньовічного суспільства.

Реформація, яка породила новий релігійний феномен – протестантизм, вплинула на формування нового соціального ладу – капіталізму, демократії, формування духовного та економічного фундаменту провідних країн світу.

В основі Реформації лежало прагнення прогресивної частини Церкви повернутися до чистоти Слова Божого від наносного людського.

Ключові 5 принципів Реформації

1. Sola scriptura (“тільки Писанням”)
Sola scriptura – доктрина про те, що Біблія є єдиним богонатхненним і автентичним словом Господа, єдиним джерелом християнських доктрин, ясним і самоінтерпретованим. Прикметник (sola) та іменник (scriptura) стоять в орудному, а не в називному відмінку, щоб показати, що Біблія не сама по собі, а є інструментом Бога, за допомогою якого Він приходить до людини. Авторитет не в Церкві й не в Переданні, але в Писанні!

2. Sola fide (“тільки вірою”)
Sola fide – доктрина про те, що прощення можна отримати тільки вірою, не внаслідок добрих справ і вчинків. Ця доктрина стверджувала відсутність інших можливостей для прощення грішника, окрім як віра у спокутну жертву Христа.

3. Sola gratia (“тільки благодаттю”)
Sola gratia – доктрина про те, що спасіння приходить тільки як Божа благодать, як незаслужена милість – а не як щось зароблене грішником.

4. Solus Christus (“тільки Христос”)
Solus Christus – доктрина про те, що Христос є єдиним посередником між Богом і людиною, і що спасіння можливе тільки через віру в Нього.

5. Soli Deo gloria (“слава тільки Богові”)
Soli Deo gloria – доктрина про те, що людина має вшановувати й поклонятися тільки Богові.