Сьогодні Східна Церква вшановує пророка Малахію, посланця в часи всенародної зневіри

03 січня, 15:45
Культура
Сьогодні Східна Церква вшановує пророка Малахію, посланця в часи всенародної зневіри - фото 1
3 січня – день пам’яті пророка Малахії. Через те, що книга, підписана цим іменем, є останньою в каноні Старого Завіту, Отці Церкви називають Малахію «печаттю пророків».

Епіграф до книги нічого не вказує про час і місце пророкування Малахії. Дослідники через доволі промовистий переклад цього імені – «мій посланець» — схильні вважати його псевдонімом. А літургійна традиція на його основі будує здогадки про життя пророка: «Ангелом через ангелоподібне твоє життя на землі був ти і прозванням “Ангела” всегармонійно збагатився, красу душі з красою тіла обопільно поєднавши, Малахіє всеблаженний» (стихира Вечірні).

Як би там не було, книга виступає цілісністю, і за її написанням стоїть певний богонатхненний автор. Час її написання – кінець VI – середина V століття до Христа. Юдеї повернулися з вавилонської неволі. Пророки Аггей і Захарія підбадьорили їх відбудовувати Єрусалимський храм. Святиня постала з руїни, у ній почали приносити жертви, але скоро ревність юдеїв охолола. На зміну всенародному ентузіазму прийшли знеохота, байдужість, нудьга, зневіра, цинізм. Богослужіння в Єрусалимському храмі стали звершувати абияк.

Священики не навчали народ Закону Божого і часто ставали для нього приводом до падіння через морально зіпсуте життя. Збіг цих проблем з тими, які висвітлені в книзі Неємії, поряд зі згадками про зруйнування Едому, дозволяє відносити пророцтво Малахії до періоду реставрації.

З викриття зловживань під час богослужінь і починає свою книгу пророк Малахія. Її структура побудована у формі диспуту. Бог через пророка звертається до священиків та народу з певним закидом. А ті зухвалими шаблонними фразами, які, імовірно, взяті із повсякденного життя, виправдовують свою негідну поведінку. За що і отримують засуд, оскільки така постава супротивна покаянню.

Сьогодні Східна Церква вшановує пророка Малахію, посланця в часи всенародної зневіри - фото 145488

Вкінці пророк нагадує про день Господній – день розплати (Мал. 3). Фрагменти цієї глави часто цитуються в Новому Завіті та в творах Отців Церкви, вказуючи на прихід Ісуса Христа. Зокрема в образі «гінця-посланця-ангела» (співзвучного з іменем автора пророцтва) у Мал. 3, 1 відчитують особу Йоана Хрестителя: «Оце я посилаю гінця мого, й він приготує дорогу передо мною… Ангел союзу, що ви його бажаєте, — ось він іде». Слова архангела Гавриїла священику Захарії про Йоана: «Сам він ітиме перед ним з духом та силою Іллі» (Лк. 1, 17) також відсилають нас до книги Малахії: «Ось я пошлю вам Іллю пророка перед приходом дня Господнього, великого і страшного» (Мал. 3, 23).

І тоді на сцену історії вийде Месія: «Господь, що ви його шукаєте, прийде негайно у свій храм» (Мал. 3, 1). Його прихід обіцяє болісний процес очищення: «Таж він, немов вогонь ливарний, неначе луг шаповалів» (Мал. 3, 2), в результаті чого відбудеться зміна свідомості народу у ставленні до Бога та ближніх: «І вони будуть тими, що приносять Господеві жертву справедливо» (Мал. 3,3).

Часте згадування жертви в книзі пророка Малахії наштовхувало багатьох Отців Церкви (твір «Дідахе», Юстин Мученик, Іриней Ліонський, Кирило Єрусалимський) на думку про Євхаристію. Особливо в цьому ключі вони читали пророцтво про чисту жертву: «Бо від сходу сонця аж до його заходу між народами велике моє ім’я, і на кожнім місці моєму імені приноситься кадило й чиста жертва; бо моє ім’я між народами велике» (Мал. 1, 11). Також піснеспівом з цього уривка та Пс. 113(112), 3 розпочинається сьогодні чин Архиєрейської Божественної Літургії: «Від сходу сонця до заходу хвальне ім’я Господнє».

В день пам’яті пророка Малахії на багатьох богослужіннях звучить тропар: «Провістив ти, пророче Малахіє богомудрий, страшний день пришестя Христового і усунення закону передрік єси, мовлячи: прийде воістину Господь, якого ми радісно шукали у храмі», що разом із закликом до переміни життя несе надію.

Можливо, тому і день пам’яті цього пророка, котрий стільки уваги приділив з’явленню Месії та того, хто «приготує дорогу перед ним», розміщується у передсвятті Богоявлення, а фрагмент про гінця з книги Малахії (3) читається на Вечірні напередодні празників Йоана Предтечі.


Публікація вийшла у рамках проекту РІСУ "Свята Літургійного року".

МОНОбанка для тих, хто бажає підтримати проект.