Сьогодні Страсний четвер, з якого починаються особливі приготування до Пасхи
Цього дня у храмі служать Літургію св. Василя Великого, а єпископи вмивають ноги 12 священнослужителям, як це вчинив Ісус Христос дві тисячі років тому своїм учням на знак глибокого смирення і любові до них, а також як повчання всім християнам не шукати влади один над одним, а слугувати один одному.
Ввечері у Великий Четвер служиться Утреня Великої П’ятниці або як її ще називають Утреня Страстей – одне із найкращих богослужінь в Літургійному році. Дванадцять євангельських читань під час цього богослужіння пригадують нам Страсті Господа від молитви у Гетсиманському саді до покладення Його тіла в гріб.
«Великий четвер поєднує в собі відразу декілька подій, дуже важливих для християнської ідентичності. Передовсім мова про “Тайну вечерю”, останню вечерю Христа зі своїми учнями, на якій Він пояснює їм те, заради чого прийшов у цей світ, про любов, у якій Його післанництво розкривається перед нами. Тайна вечеря — це про служіння один одному, яке через смерть приведе нас до воскресіння. Тайна вечеря — це також похід до Гетсиманського саду і чування з Христом, якого ми дуже часто, так само як і апостоли, не дотримуємося. Бо очі наші важніють, увага зникає і ми засинаємо. І дуже часто залишаємо Бога на самоті із Його бажанням спасти світ», — розповідає о. Василь Рудейко, доцент кафедри літургійних наук Філософсько-богословський факультет УКУ, заступник голови Патріаршої літургійної комісії УГКЦ.
Страсний четвер також називають чистим четвергом, бо з цього дня починаються особливі приготування до святкування Пасхи — віруючі очищають житло від бруду, а також починають пекти паски та фарбувати великодні крашанки. Цього дня звершується єпископами освячення мира.