Сьогодні свято Зіслання Святого Духа за Григоріанським календарем

05.06.2022, 09:22
Культура
Сьогодні свято Зіслання Святого Духа за Григоріанським календарем - фото 1
Свято П’ятидесятниці, Зіслання Святого Духа, християни відзначають на 50-й день після Великодня. Цього року П'ятидесятниця припадає на 23 травня. Саме П’ятидесятницю вважають днем, коли народилася та почала діяти Христова Церква.

Як свято Пасхи, так і П’ятидесятниці, пише у праці «Пізнай свій обряд» о. Юліан Катрій, відомі і в Старому Завіті. Та християни вклали у ці свята зовсім інший зміст. Для євреїв свято П’ятидесятниці було 50-тим днем після празника Пасхи, а також 50-тий день від початку жнив. Первісно П’ятидесятниця була святом жнив і подяки. З часом до П’ятидесятниці, як свята жнив, долучився ще й історичний мотив: річниця надання Божого Закону на горі Синай на 50-ий день після виходу з Єгипту.

Головний мотив святкування П’ятидесятниці для новозавітньої Церкви — це подія зіслання Святого Духа у вигляді вогненних язиків на апостолів на 50-ий день після Воскресіння Господнього. Тому це свято ще називається Зісланням Святого Духа.

На свято Зіслання Святого Духа сповняється обіцянка Христа, що після Його відходу на небо Отець надішле учням і Церкві іншого Утішителя, Святого Духа, який дасть повне навчання всього, що Христос об'явив (Йо. 14: 26; 16: 13).

Подія Зіслання Святого Духа детально описана у Книзі Діянь апостолів. Там сказано, що після зіслання апостоли почали проповідувати різними мовами, таким чином вони одержали змогу донести Слово Боже усім народам: «А як настав день П’ятидесятниці, всі вони були вкупі на тім самім місці. Аж ось роздався зненацька з неба шум, неначе подув буйного вітру, і сповнив увесь дім, де вони сиділи. І з’явились їм поділені язики, мов вогонь, і осів на кожному з них. Усі вони сповнились Святим Духом і почали говорити іншими мовами, як Дух давав їм промовляти» (гл.2: 1-4).

Як інформує Католицький Медіа-Центр, історично урочистість Зіслання Святого Духа сягає перших віків християнства. Спочатку вона була об’єднана з Великоднем, а з IVст. їїйого відокремлено як самостійне свято і затверджено на Синоді в Ельвірі у 306 р. У вігілію П’ятидесятниці, як і у вігілію Великодня, благословлялась вода для хрещення і уділялось хрещення катехуменам.

Папа Лев XIII запровадив новенну, тобто дев’ятиденне молитовне приготування на прихід Святого Духа, щоб зробити переміну в наших серцях – так, як Господь перемінив апостолів у горниці.

Цю урочистість також традиційно називають Зеленими святами, оскільки в період, коли вона відзначається, природа оновлюється після зими, а зелень є домінуючим кольором у природі. Храми і оселі прикрашають молодими зеленими берізками або липами.

Урочистість Зіслання Святого Духа закінчує Великодній період. Символами Святого Духа є голуб і вогонь.