Сьогодні у Белграді обирають нового Патріарха Сербського

Надзвичайний Архиєрейський Собор Сербського Патріархату розпочався 18 лютого в Белграді. Його головне завдання - вибрати нового патріарха замість померлого 20 листопада 2020 року від коронавірусу Іринея (Гавриловича). За традицією Сербської Церкви, Собор, що проходить за закритими дверима, обирає трьох кандидатів, з яких за допомогою жереба і визначається Патріарх.

Засідання Собору розпочалося о 9 годині ранку в крипті храму св. Сави. За підсумками засідання патріархія випустить офіційний прес-реліз. Функції патріарха в Сербській патріархаті тимчасово виконує його Синод під головуванням митрополита Дабра-боснійського Хризостома, інформує Credo.press.

4 архиєрея Сербського Патріархату не змогли взяти участь в Соборі. Це Митрополит Австралійський і Новозеландський Силуан, єпископи Західно-Європейський Лука, Вранско Пахомій і Шабацкій Лаврентій. Митрополит Силуан не зміг прибути на Собор через карантинних обмежень на кордоні, а три єпископи - за станом здоров'я.

Виборче засідання розпочнеться о 12:00 за місцевим часом і пройде під головуванням єпископа Сремського Василя, який і оголосить ім'я 46-го предстоятеля Сербського Патріархату.

Сесія Собору почнеться з визначення списку архиєреїв, які відповідають формальним вимогам до кандидатів на пост патріарха (вони повинні бути правлячими єпископами і мати не менше п'яти років архиєрейської служби). Всі вони будуть внесені в список для таємного голосування, а які набрали найбільшу кількість голосів - увійдуть до трійки основних кандидатів. Обрання нового патріарха проводиться «апостольським жеребом», тобто "сліпим" вибором одного з трьох конвертів з іменами.
Конверти з іменами трьох кандидатів будуть запечатані і поміщені в Євангеліє на престолі храму. Після молитви монах-духівник, обраний Собором, дістане один з конвертів з ім'ям майбутнього патріарха. Він передасть закритий конверт голові Собору, який його роздрукує і оголосить ім'я нового предстоятеля.

Інтронізація Патріарха в Сербської Церкви зазвичай призначається на наступний день після виборів в кафедральному соборі Белграда, а вступ на престол відбувається в стародавній Печської патріархії дещо пізніше.