Created with Sketch.

Сьогодні вшановують св. мученика Лонгина – свідка і учасника Христових страждань

16 жовтня, 15:12
Мучеництво Лонгина Сотника і віднайдення його голови. Мініатюра з Мінологія Василія ІІ, поч. ХІ ст.

Описуючи страсті і смерть Ісуса Христа, Євангеліє згадує особу сотника, присутнього при цьому. «А сотник і ті, що стерегли з ним Ісуса, бачивши землетрус і те, що сталося, вельми налякалися і мовили: “Це справді був Син Божий!”» (Мт. 27, 54; пор. Мр. 15, 39; Лк. 23, 47). Передання ж повідомляє нам його ім’я – Лонгин – і встановлює день його пам’яті 16 жовтня як мученика за віру Христову.

Євангелисти однозгідні в тому, що цей воєначальник був при хресті Ісуса і визнав Його Сином Божим (Лука пише: «праведним»). Римський Мартиролог визнає його тим, хто пробив списом бік Господа (пор. Йо. 19, 34). Св. Григорій Нисський вже у IV ст. згадує цього святого як єпископа Каппадокії. Святитель пише, що каппадокійці по-особливому почитають «сотника, котрий при Страстях ісповідував Божественність Господа». Тому й не дивно, що життя Лонгина пов’язує його проповідування і мученицьку смерть саме з цією областю. У Кесарії Каппадокійській відомий також мартирій мученика.

Решту, що подає нам життя святого, — про його зцілення від сліпоти кров’ю з боку Христового, присутність також у складі сторожі гробу при воскресінні, відмову брехати за срібняки про викрадення учнями тіла Ісуса, полишення військової служби, гостинне прийняття своїх переслідувачів та добровільна видача себе їм у руки, чудеса за посередництвом його мощей, — можна трактувати з меншою вірогідністю. Це і зрозуміло, оскільки Святі Отці кажуть, що Передання покликане відповідати на питання не «Як?», а «Що?»

Натомість Літургійна традиція як ще одна частина Передання, доволі строго дотримується біблійної події та на її основі розвиває богослов’я свята.

Фреска Розп`яття Господнього із церкви Богородиці в монастирі Студеница, Сербія. 1208-1209 рр. Лонгин - в правому нижньому кутку

 

Передусім Лонгин – свідок смерті Христової, котрий не зміг залишитися байдужим. Це, зокрема, поетично передає нам канон Утрені цього дня. «Бачачи в день страстей гори і землю, які хиталися, твій стан невірства похитнувся, Лонгине, і ти утвердився вірою у Страждучого» (пісня 6). «Бачачи вознесеного і до дерева прибитого безстрасного Господа слави, ти, славний, визнав Його Сином Божим, що добровільно страждає» (пісня 4).

Лонгин зустрів Христа та ще й в кульмінаційну мить Його спасительної місії. Звідси і така вражаюча переміна його життя. Божа благодать і відкрите серце сотника уможливили те, що він «пізнав на хресті Сина Божого, істинного Господа, що за нас страждає, і увірував всією душею» (пісня 3). Канон Утрені душу святого порівнює зі зрошеною землею, яка, прийнявши зерно Слова, зростила зрілий колос благочестя (пісня 3).

Звідси, від зустрічі з Розп’ятим, і ті чесноти, які служба святому цілком логічно приписує. Він був вражений солодким бажанням Того, Кого бачив проколотого списом (пісня 8), відрікся від ідолослужіння, очі серця просвітив божественним сяянням, що затьмарює сонце, і покинув темряву злочестя (пісня 8), зумів прийняти «розум істинний і досконалий» (пісня 6), став проповідником, свідком (мучеником) і отримав вінець нев’янучий.

Це – плоди, які зрощує Спаситель у кожній душі, котра по-справжньому з Ним зустрілась, особливо під час страждань. А деталі, якими пізніше обросло життя святого Лонгина, є не стільки історичними фактами, скільки повчальними прикладами задля їхнього увиразнення. Той, хто зустрів Христа, відмовляється від усякого зла, в тому числі й брехні, словом і ділом свідчить про Його любов і при потребі здатний «ради Нього померти» (пісня 4), щоб Йому «з ангельськими чинами предстояти» (пісня 1).


Публікація вийшла у рамках проекту РІСУ "Свята Літургійного року".

МОНОбанка для тих, хто бажає підтримати проект.

 

Читайте також
Культура Сьогодні Східна Церква вшановує апостола Матвія, котрий подолав шлях від митаря до благовісника
Сьогодні, 10:54
Культура У Церквах східного обряду починається піст Пилипівка — час приготування до Різдва
16 жовтня, 15:15
Культура 14 листопада Східна Церква вшановує апостола Филипа – вогненатхненного проповідника слави Отця
16 жовтня, 18:55
Культура Католицька Церква вшановує 12 листопада святого родом з України
16 жовтня, 21:45