Справа Аделаджі: головний обвинувачений вдає дисидента

16.09.2011, 14:37
Справа Аделаджі: головний обвинувачений вдає дисидента - фото 1
Скандальний пастор церкви «Посольство Боже» перед судовим засіданням плів нісенітниці, ніби його переслідують в Україні за релігійною ознакою і взагалі весь процес над ним – це іспит правосуддя на демократичність

Скандальний пастор церкви «Посольство Боже» перед судовим засіданням плів нісенітниці, ніби його переслідують в Україні за релігійною ознакою і взагалі весь процес над ним – це іспит правосуддя на демократичність.

13 вересня в Дніпровському районному суді мали розпочати слухати по суті резонансну справу нігерійського проповідника Сандея Сунканмі Аделаджі, який очолює в Україні харизматичну церкву «Посольство Боже». Крім пастора, у справі є ще п’ятеро обвинувачених – колишні прихожани і топ-менеджери компанії «Кінгз Кепітал»: Олександр Бандурченко, Євген Сафонов, Сергій Єресько, Сергій Голованов та Ігор Колесніков. Двоє останніх наразі перебувають у СІЗО, решта на чолі з Алеладжею – на підписці про невиїзд. Цих людей звинувачують в нечуваному шахрайстві – нібито вони привласнили чималі кошти своїх вірян – агітували вкладати в «Кінгз Кепітал» під солідні відсотки, але одурили і гроші не повернули.

В суд по частинах

Як наголошують в Головному слідчому управлінні МВС, наразі в суді лише частина великої справи, в якій фігурують 618 потерпілих вкладників, котрі не без допомоги пасторів «Посольства» збідніли на 80 млн грн. Справу розбили на частини тому, що для двох обвинувачених – Голованова і Колеснікова – спливав дозволений законом 18-місячний термін утримання під вартою. Коли ж справа в суді, їх можуть тримати в СІЗО роками. Стосовно інших потерпілих і завданих їм збитків розслідування триває.

13 вересня вперше в суді з’явився сам пастор Аделаджа у супроводі своєї дружини Босе і зграї кремезних охоронців. Під будівлею суду його зустрічали кілька десятків симпатиків – переважно бабусі-прихожанки, а також темношкірі земляки. Аделаджа був у гуморі – широко посміхався, а у своїх промовах узяв на озброєння риторику репресованого дисидента. Мабуть, пастору здається, що на Заході, куди він частенько їздив, допоки українська Феміда не взяла його на підписку, впливові політики прирівняють його до Юрія Луценка та Юлії Тимошенко і подумають, що він страждає якщо не за політичні переконання, то за віру.

«Это суд не над Сандеем Аделаджа, это суд над украинским правосудцем! – розпочав свій спіч пастор ламаною російською. – Я ждал это три года! Уверен, я буду оправдан! Если все же будет по-другому, истина все равно восторжествует! Ее не убьют!»

Пильна охорона Аделаджі щоразу розкривала парасольку перед пастором, коли його хотіли зняти телеоператори без його дозволу. Ще до початку засідання суду в коридорі здійнялася штовханина – прибічники проповідника намагалися відштовхнути потерпілих від судової зали. Сам пастор не звертав уваги на ці капості свого пошту і сяяв мов нова копійка. Він, здається, був дуже задоволений такою пильною увагою до своєї особи. Навіть шуткував із журналістами.

Адвокат Аделаджі пророкує нескінченний процес

Поки очікували на явку всіх учасників процесу, Тиждень поспілкувався із сторонами, щоб з’ясувати перспективи розгляду справи в суді. Представник потерпілих Іван Боднарук вважає, що вина пастора у створенні злочинної організації та шахрайстві в особливо великих розмірах повністю доведена.

"Я читав всі матеріали слідства, там доказів задосить, тож Сандей може ламати комедію скільки завгодно, все одно, на мою думку, обвинувального вироку йому не уникнути, – заявив пан Боднарук. – Йому загрожує від 7 до 12 років тюрми з конфіскацією всього майна. А конфісковувати у нього є що: лише два розкішні будинки в Ірпені чого варті, не кажучи вже про коштовні машини і гроші".

Захист Аделаджі навпаки переконаний, що всі докази слідства – нісенітниця. Навіть відео, долучене до справи, на якому чітко чути і видно, як зі сцени церкви «Посольство Боже» пастор Сандей закликає вірян нести гроші до братів по вірі Бандурченка і Сафонова в компанію «Кінгз Кепітал».

«Для мене захищати Аделаджу не пляма на репутації, – заявив адвокат Андрій Федур, відомий за багатьма гучними процесами. – Скажіть, будь ласка, чи бачили ви якесь відео, на якому зображено скоєння злочину моїм підзахисним? Я такого відео в матеріалах справи не бачив! Те, що там тлумачать обвинувачі, думаю, не витримає жодної критики в судовому засіданні».

Адвокат Федур переконаний, що судовий розгляд рано чи пізно опиниться в тісному куті. Висунуті його клієнту обвинувачення правник вважає нікчемними.

«Мій прогноз – або справу направлять на дорозслідування через те, що обвинувачення зовсім не конкретне, і я не знаю, на підставі яких доказів обвинувачують мого підзахисного, або весь час приєднуватимуть нові матеріали, щоб було одне провадження, і тоді суд триватиме безкінечно», – вважає захисник Аделаджі.

Мовне питання

Слухання справи по суті 13 вересня так і не розпочалося, позаяк прокуратура зненацька звернулася із клопотанням до суду, щоб розгляд відбувався… російською. Прокурор мотивував своє прохання тим, що один із обвинувачених – громадянин Росії і не розуміє української. Чого саме прокуратура так опікувалася правами обвинувачених, а не їхні адвокати – загадка. Проте головуючий суддя Олександр Дзюба відхилив клопотання і нагадав, що судочинство в Україні провадиться виключно державною мовою, а ті, хто її не розуміє, нехай забезпечують себе перекладачами.

У зв’язку з тим, що перекладачів на цьому засіданні ні в кого не було, суд перенесли на 27 вересня. Саме тоді процес розпочнеться по суті, і прокурори мають зачитати шістьом підсудним обвинувальний висновок

Сам Аделаджа сказав після суду, що українська – мова «специфічна», і він її вивчає, проте не вистачає практики. Захисник Аделаджі Федур вирішив пошуткувати і сказав, що знає таку українську, «як наш президент – розмовно-матєрну». Цікаво, як сприймуть на Банковій, котра дуже болісно реагує на такі образи та порівняння.

Віктор Литвинов

"Український тиждень", 14 вересня 2011 року