Суд продовжив запобіжний захід Черкаському митрополиту УПЦ МП
Прокурор клопотав про продовження запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту, повідомила кореспондентка Суспільного із зали суду.
Митрополита Черкаського і Канівського Феодосія, керівника Черкаської єпархії УПЦ МП, підозрюють у розпалюванні міжконфесійної ворожнечі.
Прокурор Коломієць клопотав про продовження запобіжного заходу, обґрунтувавши потребу тим, що злочин кваліфікується як тяжкий і головного свідка у справі ще не вдалося розшукати:
"Є потреба продовжити запобіжний захід — цілодобовий домашній арешт. Позаяк підозрюваний може переховуватись від органів досудового слідства та заважати проведенню слідства. Цей злочин кваліфікується, як тяжкий, до того ж наразі триває воєнний стан. Місцеперебування головного свідка нині невідоме, тому у зв'язку з цим ми просимо продовжити запобіжний захід з носінням електронного засобу контролю".
Прокурор додав, що на сайті Черкаської єпархії з'явилося нове відеозвернення митрополита Феодосія:
"Сьогодні (6 вересня — ред.) на сайті єпархії ми знайшли звернення до Зеленського, черкаського суду та влади України. Я вважаю, що це тиск на суд, який займається цією справою, та владу. Зазначені мною ризики і раніше і зараз актуальні, ба більше — деякі з них збільшилися, тому я прошу продовжити запобіжний захід".
Адвокати своєю чергою просили змінити запобіжний захід на більш м'який.
"Оскільки прокурор, відповідно до закону, має довести ризики, він цього не зробив. Ми подали клопотання про послаблення запобіжного заходу на особисте зобов'язання, цього буде достатньо, без носіння електронного браслета. Наразі відсутні обставини, щоб продовжувати йому попередній запобіжний захист", — зазначив адвокат.
Адвокатка митрополита додала:
"Прокурор зазначив, що обвинувачений продав свій будинок, і тепер в нього немає міцних соціальних зв'язків. Але продана нерухомість, а прокуратура вказує, що треба застосувати цілодобовий домашній арешт. Одне суперечить іншому — як застосувати цілодобовий домашній арешт до людини, яка продала свою нерухомість".
Своєю чергою прокурор зацитував, які слова саме становлять ризик у зверненні та додав, що дві автівки та будинок на Київщині були передані матері того, хто очолює зараз Черкаську єпархію — Антонія. 80-річній жінці та куплені нею в один день.
Підсудний владика Феодосій пояснив:
"Це подружжя, яке мені позичило мені гроші на придбання цього будинку 10 років тому. І коли від мене відкрили цю справу з можливістю конфіскацією цього майна, я матеріально передав це майно назад, щоб виконати зобов'язання. Я повернув позику, яку брав у людей 10 років тому. Якби в мене СБУ забрало це, то я людям нічого не віддав, і сам би все втратив".
Суд задовольнив клопотання прокурора і продовжив запобіжний захід — цілодобовий домашній арешт із носінням електронного браслета — на 60 днів, до 4 листопада 2023 року.
Нагадаємо, працівники СБУ повідомили про підозру керівникові єпархії УПЦ МП за ст. 161 Кримінального кодексу України у розпалюванні міжконфесійної ворожнечі. Про це Суспільному повідомили у відомстві. Керівникові єпархії УПЦ МП загрожує покарання у вигляді позбавлення волі на строк до трьох років.
У грудні СБУ провела контррозвідувальні (безпекові) заходи на об’єктах московського патріархату в Черкаській області. Під час контррозвідувальних заходів СБУ виявила в єпархіях УПЦ (МП) російську пропагандистську літературу та прапор так званої "Новоросії". Також бібліотеку з пропагандистською літературою російських авторів, повідомили Суспільному у пресслужбі СБУ області.
20 лютого керівникові єпархії УПЦ МП повідомили про підозру у розпалюванні міжконфесійної ворожнечі. Йому влаштували допит у Черкаській окружній прокуратурі, опісля Соснівський районний суд обрав йому міру запобіжного заходу та відпустили під особисте зобов'язання.
12 квітня митрополиту Черкаському і Канівському Феодосію, якого підозрюють у розпалюванні міжконфесійної ворожнечі, вдруге обрали запобіжний захід. Його взяли під цілодобовий домашній арешт на 60 діб.
Прокурорами Черкаської обласної прокуратури скеровано до суду обвинувальний акт стосовно керівника Черкаської єпархії УПЦ МП Феодосія за фактами порушення рівноправності громадян залежно від їх релігійних переконань, а також виправдовування та визнання правомірною збройної агресії РФ проти України (ч. 1 ст. 161, ч. ч. 2 і 3 ст. 436-2 КК України).
Натомість сам митрополит вважає, що кримінальні справи проти нього порушили через донощиків - колишніх священнослужителів Московського Патріархату, яких він заборонив у служінні.
1 червня суд продовжив запобіжний захід ще на два місяці.
Під час засідання 1 серпня 2023 року прокурор зачитав повний обвинувальний акт щодо обвинуваченого. Той своєю чергою вини не визнав. Оскільки свідки не були готові, тоді засідання перенесли.
У свою чергу митрополит Феодосій, який перебуває під домашнім арештом, вирішив оприлюднити свою думку з приводу листа священнослужителів УПЦ МП, у якому вони закликають митрополита Онуфрія Березовського розірвати усі зв'язки з РПЦ. Він звинуватив підписантів у роботі на “недругів Церкви, невмінні розрахувати ситуацію на два кроки вперед та заявив, що за листом священиків стоїть СБУ.
На захист митрополита став православний канал РПЦ «Спас», який веде агресивну пропаганду проти України, якого вони називають "мучеником за віру".