Святий Престол засуджує атаки на ядерні реактори

10 серпня, 14:12
Католики
Святий Престол засуджує атаки на ядерні реактори - фото 1
Виступаючи під час конференції ООН з перегляду Договору по нерозповсюдження ядерної зброї, представник Святого Престолу закликав держави до співпраці задля мирного використання ядерної енергії.

«Забезпечення мирного використання ядерної енергії означає, що ядерна енергетика, медицина та дослідницькі центри не повинні бути цілями під час війни, що може перетворити ці об’єкти в джерела розповсюдження, створити “брудні бомби” чи радіологічно забруднити місцеві громади та довкілля, завдаючи шкоди теперішнім і майбутнім поколінням», – наголосив архиєпископ Ґабріелле Каччя, Постійний Спостерігач Святого Престолу при ООН, виступаючи під час конференції ООН з перегляду Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, яка від 1 до 26 серпня 2022 р. відбувається у Нью-Йорку.

Ватиканський дипломат нагадав, що «Протокол І до Женевських конвенцій» забороняє атаки проти атомних станцій та закликає тримати захист цивільних об’єктів серед пріоритетів міжнародного порядку денного, включаючи ядерні установки.

У своєму виступі представник Святого Престолу згадав про те, що сьогодні в світі діють 440 ядерних реакторів, даючи в глобальному вимірі п’яту частину енергії з низьким викидом вуглецю, що є ключовим у боротьбі з кліматичними змінами.

Святий Престол закликає до цілісного підходу, а не технократичного чи виключного, щодо застосування ядерних технологій, який бере до уваги те, що в світі все є взаємопов’язаним.

Ватиканський дипломат визнає, що нові здобутки в сфері ядерної енергетики дають змогу сподіватися на можливість такого енергозабезпечення, яке не матиме негативного впливу на клімат чи здоров’я. Однак, перед державами стоїть завдання оздоровлення середовищ, які постраждали від ядерних аварій і видобутку урану, підтримки населення, якого це торкнулося, узгодження щодо довгострокового зберігання радіоактивних відходів. Тому Святий Престол «з прихильністю ставиться до відкриття у Казахстані Банку МАГАТЕ для низькозбагаченого урану та закликає до більших зусиль щодо багатосторонньої організації ядерного паливного циклу, особливо тих частин, які становлять найбільші загрози для розповсюдження».

Як РІСУ інформувала, Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав у своєму щоденному воєнному зверненні 6 серпня боротьби з російським окупантом, захищаючи свою вільну соборну Українську державу заявив, що окупанти використовують мирний атом як зброю, щоб залякати Україну і світ. Першоєрарх закликав усі міжнародні інституції відреагувати на таку терористичну поведінку окупанта на українській землі.

Нагадаємо, 5 серпня росіяни двічі обстріляли ЗАЕС, через що з'явилася загроза розпилення радіоактивних речовин.

Вже наступного дня, 6 серпня окупантим знову обстріляли майданчик ЗАЕС. Снаряди влучили на території поблизу зі станційним сухим сховищем відпрацьованого ядерного палива.

Разом з тим в Україні попередили, що у випадку катастрофи на Запорізькій АЕС, наслідки будуть вдесятеро потужніше, ніж в Чернобилі.