• Головна
  • Моніторинг
  • «Така воля Аллаха, така доля». Вперше в історії хадж у Саудівській Аравії відбувається в карантинних умовах...

«Така воля Аллаха, така доля». Вперше в історії хадж у Саудівській Аравії відбувається в карантинних умовах

31.07.2020, 11:45
Паломники обходять Каабу, кам'яну будівлю в центрі Священнної Мечеті в Мецці, під час традиційного щорічного паломництва, Мекка, Саудівська Аравія, 29 липня 2020 року - фото 1
Паломники обходять Каабу, кам'яну будівлю в центрі Священнної Мечеті в Мецці, під час традиційного щорічного паломництва, Мекка, Саудівська Аравія, 29 липня 2020 року
Джерело фото: EPA-EFE/SAUDI MINISTRY OF MEDIA
У масках, невеликими групами, зі строгим дотриманням дистанції — і жодних приїжджих з-за меж Саудівської Аравії. За майже 90-річну історію цієї країни традиційне паломництво мусульман до Мекки — хадж — відбувається в умовах пандемії коронавірусу. Одні віряни розчаровані, інші — раді, що хадж не скасували, як це було під час війн та попередніх епідемій.

Джерело: Громадське

Хадж — один із найважливіших ритуалів в ісламі, який кожен вірянин має здійснити принаймні раз за життя. Під час паломництва мусульмани слідують тим же шляхом, яким майже 1400 років тому йшов пророк Мухамед слідами Ібрагіма та його сина Ісмаїла (у Біблії — Авраам та Ізраїл).

Хадж є непростим як фізично, так і духовно. Чоловіки та жінки вдягають біле безшовне ритуальне вбрання (іхрам) — воно символізує рівність усіх мусульман. Після цього вони повинні дотримуватися суворих правил: не носити прикрас і косметики, не чухатися й видаляти волосся на тілі, не сваритися, не вдаватися до сексуальних насолод тощо.

Віряни рушають до Священної Мечеті в Мецці — це головне святилище ісламу, яке мусульмани називають аль-Бейт аль-Харам («священний дім»). Там вони спершу обходять сім разів проти годинникової стрілки Каабу — кам’яну споруду в центрі Мечеті. Потім — сім разів пробігають відстань між пагорбів Сафа і Марва — як і дружина Ібрагіма, коли шукала води для сина, що помирав.

А тоді паломники п’ють воду зі священного джерела Замза, відрізають шматочок нігтя чи пасмо волосся й знімають із себе іхрам. І це лише перший день хаджу, який загалом триває п’ять днів.

Паломники обходять Каабу, кам'яну будівлю в центрі Священнної Мечеті в Мецці, під час традиційного щорічного паломництва, Мекка, Саудівська Аравія, 29 липня 2020 року - фото 55580
Паломники обходять Каабу, кам'яну будівлю в центрі Священнної Мечеті в Мецці, під час традиційного щорічного паломництва, Мекка, Саудівська Аравія, 29 липня 2020 року
Джерело фото: EPA-EFE/SAUDI MINISTRY OF MEDIA

Цього року паломництво за майже 90-річну історію Саудівської Аравії, де розташована Мекка, відбувається в умовах пандемії коронавірусу. Раніше хадж скасовували через війни чи пандемії, але ніколи не забороняли в’їзд іноземцям-мусульманам. Цьогоріч до цього кроку вдалися — вперше в історії. А Індознезія, Малайзія, Сенегал і Сінгапур самі заборонили виїзд із країни для участі в хаджі.

Це не єдине обмеження, яке запровадила влада Саудівської Аравії. На хадж, в якому щороку брали участь близько двох із половиною мільйонів мусульман, цьогоріч допустили менше тисячі людей. Їх попередньо відбирали за онлайн-заявками. Вимоги до учасників були такі: вік від 20 до 50 років, відсутність смертельних хвороб і симптомів COVID-19, бажано — щоб раніше не брали участі в хаджі.

Серед відібраних учасників дві треті — іноземні жителі Саудівської Аравії з-поміж 160 різних національностей, а третина — працівники служб безпеки й медики. Їх перевірили на COVID-19, зобов’язали носити браслети, які відстежують їхнє пересування, і попросили самоізолюватися перед початком хаджу. Вони також мають піти на добровільний тижневий карантин по завершенні паломництва в неділю, 2 серпня.

«Королівство Саудівська Аравія має впровадити такі заходи, аби ми потім змогли навчитися з цього досвіду», — вважає саудівський експерт-інфекціоніст ВООЗ Ханан Балкхі. Він долучався до організації хаджів у минулому.

Паломники обходять Каабу, кам'яну будівлю в центрі Священнної Мечеті в Мецці, під час традиційного щорічного паломництва, Мекка, Саудівська Аравія, 29 липня 2020 року - фото 55581
Паломники обходять Каабу, кам'яну будівлю в центрі Священнної Мечеті в Мецці, під час традиційного щорічного паломництва, Мекка, Саудівська Аравія, 29 липня 2020 року
Джерело фото: EPA-EFE/SAUDI MINISTRY OF MEDIA

Саму Мекку перед початком хаджу, як і інші священні місця в Саудівській Аравії, закрили на карантин, а іноземців, які там були, відправили додому. Не пустили на хадж і представників закордонних ЗМІ: трансляцію вів урядовий канал, з якої було видно невеликі групи паломників, що стояли одне від одного на відстані кількох метрів.

Вірянам, що беруть участь у хаджі, заборонили пити воду безпосередньо із джерела Замзам: її попередньо розлили в бутилі й роздали. Те ж — і з їжею, яку пофасували в пакети. Крім того, в кожного учасника хаджу — власний килимок для молитов і парасолька, щоб прикриватися від сонця. Навіть іхрам Саудівська Аравія створила особливий — із срібним нанопокриттям, яке має антибактеріальні властивості та є водостійким. Про індивідуальні засоби гігієни, як-от санітайзери для рук, можна і не згадувати.

Як відзначає Al-Jazeera, обмежувальні заходи на хаджі цьогоріч сприйняли «із сумішшю розчарування, полегшення і прийняття». Один із учасників паломництва, 29-річний Аммар Халед (індієць, народжений в Саудівській Аравії), каже: «Слів не вистачає, аби описати, яким благословенним я почуваюсь».

«Я мала так багато сподівань на відвідування Священного Міста. Готувалася до цього роками. Та що я вдію? Така воля Аллаха, така доля», — каже 68-річна Камарія Ях’я з Індонезії.

Олег Павлюк