Точка зору: Святий Мазепа
Чи могла помилитися свята православна церква, наклавши анафему на Івана Мазепу? Чи може РПЦ, очолювана нині освіченим патріархом Кирилом, виправити помилку, яка стала злочином як проти конкретної людини, помилково звинуваченої в гріху, так і проти цілого народу? Цікавий ланцюжок простежується. Попередником митрополита Арсенія на кафедрі був інший православний святий, Димитрій Ростовський. У миру - український письменник Дмитро Туптало, людина, якій багато років протегував гетьман Мазепа і, говорячи сучасною мовою, на гранти якого, власне, і було написано знамениті житія святих Четьї-Мінеї. За іронією долі практично всі вони сьогодні належать УПЦ, що перебуває в канонічній єдності з Московським патріархатом, а не Київським патріархатом. Згадаймо лише найбільш значущі щедрі дари богобоязливого християнина Івана Степановича Мазепи: надбрамна церква Києво-Печерської лаври, Мгарський, поблизу Лубен, монастир, церкви в Полтаві, Чернігові, Глухові, Новгород-Сіверському і т. д. Реабілітація Мазепи спільною комісією богословів та істориків під егідою всіх православних церков, які є в Україні, могла б стати загальнонаціональним святом істинної, не фальшивої і ритуальної єдності православних. Православна церква могла б реабілітувати Івана Мазепу. Благо і прецеденти були, і Мазепа на те заслуговує, пише журналіст Вахтанг Кіпіані в колонці, яку публікує журнал Корреспондент.
Відповідь на ці два питання не така проста, як здається на перший погляд. Зазвичай у звичних нині битвах за і проти гетьмана дуелянти, що представляють, як правило, крайні в політичному сенсі точки ландшафту, говорять про справу Мазепи з партійних позицій сьогоднішнього дня. Але вся справа в тому, що, на жаль, випадок з українським гетьманом не унікальний. І Російська православна церква якось знайшла в собі сили виправити політичну помилку того ж "мазепинського" XVIII століття.
У 1763 році за наказом російської імператриці Катерини ІІ, дочки Петра І, було за доносом засуджено колишнього митрополита з міста Ростова Великого Арсенія (Мацієвича). Його звинуватили у наклепі - через заяви, мовляв, глава держави "не любить ні Росії, ні закону [тобто віри] грецького".
Випускник Києво-Могилянської академії Мацієвич був одним з найяскравіших людей свого часу. Місіонер, полеміст. Його іноді називають православним інквізитором - настільки він був лютим у захисті віри від будь-яких єресей і впливів, аж до того, що особисто катував розкольників.
Митрополит Арсеній оголосив війну державі, яка звела функції православ'я до одного з інструментів зміцнення владної вертикалі. Приміром, він відмовився принести присягу престолу, оскільки Вищим суддею називав не государя, а Христа. На суді він так лаяв Катерину, що вона, не бажаючи чути зухвалості, затулила вуха, а йому, як описував очевидець, "закували рот".
Священний синод, створена ще царем Петром держструктура з управління церквою, затвердив спущений зверху вирок: розстригти, заслати до Сибіру, "чорнила і паперу не давати".
У 1918 році, після позбавлення влади імперії Романових, Помісний собор РПЦ скасував постанову синоду, який відіслав владику на каторгу і позбавив його сану. А десять років тому проклятого митрополита, який не опустився на коліна, було зараховано до лику святих у чині священномучеників.Кіпіані: Гетьман не був зрадником православ'я, єретиком або богохульником. Цьому легко знайти безліч підтверджень, вирушивши в подорож шляхами Гетьманщини - Полтавщиною, Чернігівщиною, Сумщиною
Ця історія чудової реабілітації "злочинця" є свідчення того, що РПЦ здатна визнавати: держава російська іноді перетворювала церкву в інструмент неправого суду. Випадок Мазепи - цьому доказ.
Гетьман не був зрадником православ'я, єретиком або богохульником. Цьому легко знайти безліч підтверджень, вирушивши в подорож шляхами Гетьманщини - Полтавщиною, Чернігівщиною, Сумщиною. Розкішні храми і монастирі, побудовані на гроші "іуди Мазепи", будуть супроводжувати вас всю дорогу.Згадаймо лише найбільш значущі щедрі дари богобоязливого християнина Івана Степановича Мазепи: надбрамна церква Києво-Печерської лаври, Мгарський, поблизу Лубен, монастир, церкви в Полтаві, Чернігові, Глухові, Новгород-Сіверському – Кіпіані
Відвідавши Густинський монастир, що потопає в квітах, відновлений з руїн і богоборчої гиготи, з приємним подивом виявив в офіційному буклеті монастиря УПЦ МП портрет і кілька рядків про фундатора обителі - Мазепу.
Анафема давно не діє, за логікою вона повинна була померти з кінцем Романівської імперії. Прокляття Мазепі - задушливий антиукраїнський архівний пил, що заважає православним зітхнути вільно. Не оглядаючись на інтереси Російської імперії та її послідовників.Українці не настільки багаті, щоб розкидатися такими людьми, як Іван Мазепа, ігнорувати, як "правнуки погані", величезний пласт культури, пов'язаний з його ім'ям - Кіпіані
Українці не настільки багаті, щоб розкидатися такими людьми, як Іван Мазепа, ігнорувати, як "правнуки погані", величезний пласт культури, пов'язаний з його ім'ям. Зрештою, в історії України немає іншої людини, яка дала б грошей на будівництво більш ніж сотні храмів.