Третьяковська галерея повинна відзвітувати, чому зрадника Юду важко ідентифікувати на картині Тайна вечеря
Про це повідомляє Радіо Свобода.
Лист підписаний заступником департаменту музеїв та зовнішніх зв'язків Мінкульту Наталією Чечель. Музею наказано дати відповідь до 6 лютого.
Приводом для перевірки стала скарга до Мінкульту відвідувача музею Сергія Шадріна. Шадрін вважає, що експозиція Третьяковки суперечить державній політиці "щодо збереження та зміцнення традиційних російських духовно-моральних цінностей", викладеної в указі президента Росії від 9 листопада 2022 року.
Глядач знайшов у залах музею твори, на його думку, "мають ознаки деструктивної ідеології", які змусили його зазнати негативних почуттів. До таких він відніс низку творів художників другої половини ХХ століття, в яких є сцени похорону, запійного алкоголізму та волюнтаристські інтерпретації.
Зокрема, він згадує поліптих "Таємна вечеря" з 13 частин, підкреслюючи, що не зміг зрозуміти, хто на цих картинах є Юдою, - ймовірно, йдеться про цикл "Таємна вечеря" відомої російської художниці Наталії Нестерової, - і статую "П'єта" (оплакування Христа) скульптора Олександра Бурганова, яку вважає "диявольською інтерпретацією" біблійного сюжету через непропорційні форми постаті Богородиці.
Співробітник Третьяковської галереї, який побажав залишитися анонімним, прокоментував ситуацію: "Ми маємо справу з типовим радянським способом боротьби з неугодним мистецтвом – нібито листом із народу, якому дається офіційний хід".
Указ "Про затвердження основ державної політики щодо збереження та зміцнення традиційних російських духовно-моральних цінностей" було підписано президентом Росії Володимиром Путіним 9 листопада 2022 року. До "традиційних цінностей" у ньому зараховані, зокрема, патріотизм, високі моральні ідеали, міцна сім'я, творча праця та пріоритет духовного над матеріальним. В указі прописано необхідність боротьби з "деструктивними ідеологіями", які насаджуються в Росії діями США та інших "недружніх країн".