У Бахмуті згорів дерев’яний храм XVIII століття, гасити його не було кому

У Бахмуті згорів дерев’яний храм XVIII століття, гасити його не було кому - фото 1
Свято-Миколаївський храм вцілив під час найважчих боїв за місто Бахмут. Тепер, під час тимчасової окупації, загарбники опублікували фото, як там горить купол. Але гасити вогонь в місті нікому.

Про це повідомляє Вільне радіо.

Ввечері 11 липня 2023 року в окупаційних джерелах з’явилась світлина, де показали Свято-Миколаївський храм в Бахмуті з куполом, що палає.

“Я бачив цю світлину. Це дерев’яний храм, остаточно не знаю, але думаю, що він згорів. 226 років простояв, прослужив людям і все”, — розповідає Вільному радіо протоєрей Свято-Миколаївського храму отець Сергій Дворянов.

За спостереженнями настоятеля, храму вдалося пережити найзапекліші бої з російськими загарбниками у місті, і релігійна споруда залишалась цілою. Тобто світлина з пожежею дійсно свіжа.

“30 років, тобто все своє життя я відпрацював там. Це боляче та гірко. З цим ніяк не можна змиритись, не знаю, як це пережити”, — ділиться о.Сергій Дворянов.

Вже під час повномасштабного вторгнення священики сховали все цінне, щоб вберегти від пожеж. Втім не відомо чи не забрали речі мародери.

“Місто наразі порожнє і там нікого немає. Місто як безхазяйне. За час активних боїв троє прихожан точно загинули, але може бути й п’ять загиблих. Всі інші виїхали з міста та знаходяться у безпеці”, — уточнює співрозмовник.

Припущення, що Свято-Миколаївський храм згорів вщент має високу ймовірність, оскільки пожежа у літній день швидко розповсюджується.

Ставленик Кремля на частині окупованій Донеччині Денис Пушилін 23 травня 2023 року відвідав тимчасово захоплений Бахмут. Тоді він заявив, що окупанти планують ввести у місто псевдополіцейських, які перевірять слова “вагнерівців”, що у Бахмуті не залишилось жодного мирного жителя.

Після цих перевірок загарбники планували ввести у Бахмут рятувальників, які почали б розмінування. Однак станом на 12 липня повідомлень про закінчення перевірок з боку інтервентів не було.

10 липня 2023 року окупаційний ватажок визнав, що розмінування Бахмута досі не почалось.

“Артемівськ (радянська назва Бахмута, — ред.) продовжує обстрілюватись досить хаотично. Поки що цивільні служби не розпочали своєї роботи, як і запланованого розмінування”, — заявив Денис Пушилін.

Відповідно, якщо у місті немає рятувальників, які могли б загасити пожежу, то ймовірність того, що храм згорів залишається високою.

У Бахмуті згорів дерев’яний храм XVIII століття, гасити його не було кому - фото 117663

Історія Свято-Миколаївського храму в Бахмуті

Храм знаходиться у східній частині Бахмута, відомій місцевим як “Забахмутка”.

“Храм побудували 1797 році й він дерев’яний, а кам’яну дзвіницю у 1861 році”, — уточнює протоєрей.

Згадка про цей храм є в “Описі міста Бахмута та його повіту”, датованому 1798 роком.

“У передмісті дерев’яних церков три, дві парафіяльні, 1-а Святителя Чудотворця Миколая, 2-а Різдво Богородиці, 3-я при цвинтарі’, — писали в документі кінця XVIII століття.

Але й до 1797 року на цьому місці був храм, який розібрали та перевезли до села Покровське неподалік.

“Коли у 1783 році закрили бахмутські солеварні, місцевих солеварів виселили у слободу Покровську. І вони перенесли із собою цю дерев’яну церкву: розібрали її та збудували на новому місці. І тільки під кінець століття мешканці цієї частини міста [нині Забахмутка] стали клопотати, щоб їм збудували нову. І саме тоді була збудована Святомиколаївська церква, яка стояла донині”, — розповідав Вільному радіо завідувач відділу Бахмутського краєзнавчого музею Ігор Корнацький.