У Чернігові відзначили 20-річчя відновлення першого українського храму Чернігово-Сіверської землі
20 років тому було відновлено богослужіння у чернігівській церкві святої великомучениці Параскеви-П’ятниці, збудованій у XII столітті. 10 листопада, у день храмового свята, тут відбулися урочистості з цієї нагоди.
Чернігівська П’ятниця стала першим українським храмом Чернігово-Сіверської землі. ЇЇ було освячено 21 вересня 1990 року і таким чином перетворено з музею в діючий храм. Відтоді церква належить до УПЦ КП. 18 років вона була кафедральним храмом Чернігівської єпархії УПЦ КП, доки влада не передала парафіянам Катерининський собор.
Як згадують ініціатори відродження церкви, зокрема, голова Чернігівського відділу Союзу українок Раїса Решетнюк, перші богослужіння відбувалися під замкненими дверима церкви, часто під парасольками. Першим священиком був отець Семен Перва із Західної України. Різдво і Великдень святкували також під церквою. А коли тодішня влада впевнилася, що люди не відступлять, дозволила служіння українською мовою.
Нині храм повністю відновлено: встановлено різьблений іконостас підведено опалення та воду, відремонтовано водостоки, покладено відмостку. Тут завжди повно людей: відбуваються вінчання та хрещення, часто заходять туристи.
Як повідомляє кореспондент РІСУ Люба Потапенко, 10 листопада духовну радість парафіян розділили три архиєреї: архиєпископ Луцький і Волинський Михаїл, єпископ Чернігівський і Ніжинський Іларіон та єпископ Вишгородський Агапіт, керуючий справами Київської Патріархії. Під час богослужіння владикам співслужили настоятель храму протоієрей Мирон Баран, секретар єпархії протоієрей Роман Кіник і духовенство міста.
Храм святої Параскеви був кафедальним, коли Чернігівську єпархію очолював владика Михаїл. У цьому храмі ніс своє церковне служіння перед вступом до Київської духовної семінарії майбутній єпископ Агапіт, намісник Свято-Михайлівського золотоверхого чоловічого монастиря.
Завершилося богослужіння молебнем до святої мучениці Параскеви, уставним многоліттям та спільною світлиною парафіяльної громади із архипастирями та духовенством.
Того ж дня владики відвідали інші храми Чернігова та помолилися за упокоєння душі єпископа Никона біля його усипальниці в храмі святих мучеників чернігівських, князя Михаїла і боярина Федора.
Історична довідка: Храм святої великомучениці Параскеви-П’ятниці зведено за наказом чернігівського князя Давида Святославовича: це ім’я в хрещенні носила його донька Предслава. Храм є одним із небагатьох, що збереглися з домонгольської доби. П’ятницький жіночий монастир отримував допомогу від гетьмана Івана Мазепи. Храм був дуже пощкоджений під час другої світової війни,але відроджений архітектором Петром Барановським. На жаль, у 60-і роки було знесено дзвіницю. Подальше руйнування зупинила публікація Євгена Сверстюка за кордоном.