У Голлівуді віднайшли унікальну історичну святкову кінохроніку старого Львова

19 січня, 12:20
Культура
У Голлівуді віднайшли унікальну історичну святкову кінохроніку старого Львова - фото 1
До свята Водохреща у мережі опублікували нещодавно віднайдену раритетну кіноплівку "Йордан у Львові" 1930-х років галицького режисера Юліана Дороша.

Кіноплівка знаходилася у Лос-Анджелесі, штат Каліфорнія, США, у приватному архіві відомого у діаспорі режисера Богдана Солука. Син режисера - Юрій за запитом дослідника кіно української діаспори Олександра Дебича натрапив на цей фільм у архіві батька.

"Йордан у Львові" з 1930-х став частиною змонтованого Богданом Солуком фільму "Львів говорить",1958 року. Відомо також, що фільм мав звукову доріжку, яка поки ще не є ідентифікована, — розповіли РІСУ у пресслужбі Архіви Діаспори.

Традиційне йорданське освячення води відбувається на площі Ринок біля криниці навпроти тогочасної аптеки Терлецького за участі єпископа УГКЦ Івана Бучка в оточенні членів львівської капітули і духовенства. У кадрі серед багатьох інших з`являються: відомий український державний діяч Кость Левицький - прем`єр-міністр Західно Української Народної Республіки у 1918 році, Володимир Целевич - адвокат, посол Сейму II Речі Посполитої II, IV і V каденції, діяч Українського Національно-Демократичного Об'єднання (УНДО) та Степан Біляк - правник, секретар Української Національної Ради у 1918-1919 роках".

У газеті "Діло" від 14 грудня 1937 року повідомляється про показ фільму "Йордан у Львові" у Стрию. Це дає підстави вважати, що фільм був знятий до 1937-го року. Точну дату виробництва фільму вдасться встановити у ході подальшого аналізу. Оцифрування матеріалів у США продовжується, і невдовзі будуть опубліковані нові історичні артефакти.