У Харкові реставрують ірмолої – унікальні музичні збірки духовних піснеспівів

16.09.2024, 12:00
Культура
У Харкові реставрують ірмолої – унікальні музичні збірки духовних піснеспівів - фото 1
Така можливість з’явилася завдяки гранту від Українського культурного фонду.

У Харківській науковій бібліотеці реставрують унікальні музичні збірки духовних піснеспівів. Їх майже 300 років тому використовували під час богослужінь. За ними навчали співати церковних пісень, інформує 5 канал.

Усі ці збірки написані вручну. Через поважний вік та часте використання унікальним пам’яткам потрібна реставрація.

Ірмолої - це унікальні музичні збірки церковних піснеспівів. За ними навчали півчих та використовували під час богослужінь. Тут усе, від малюнків до нот, – рукописне.

"І ще кожен ірмолой, тому що це рукопис і ним користувались протягом багатьох років, у собі несе багато як загадок, так і відповідей. Бо там багато записів, кому належав цей ірмолой, хто ним користувався, хто його написав", – пояснила завідувачка науково-дослідного відділу документознавства колекції рідкісних видань і рукописів Ольга Ісаєнко.

У Харківській науковій бібліотеці Короленка таких унікальних музичних рукописів понад два десятки. Через свій поважний вік вони давно потребували реставрації.

"Були дуже обшарпані береги, надірвані, зошити окремі, аркуші окремі. Навіть досліднику нам було важко давати такий примірник. Бо декілька дослідників – і ми втратимо рукопис, а не можемо цього допустити", – розповіла завідувачка.

Така можливість з’явилася завдяки гранту від Українського культурного фонду. Його наукова бібліотека виграла цьогоріч.

"Це понад 500 тисяч гривень. І на цю суму будуть придбані по-перше матеріали для здійснення процесів реставрації. Це буде також комп’ютерна техніка, сканери і ноутбуки для організації автоматизованих робочих місць. Саме фахівчинь, які будуть здійснювати ці процеси", – розповіла директорка Харківської державної наукової бібліотеки ім. Короленка Наталя Петренко.

Окрім реставрації, у межах грантової програми працівники бібліотеки оцифровують ірмолої. Скани мають бути рівними та чіткими, а колір сторінок відповідати оригіналу.

"Складність у тому, що вона вже розсипається. Ось бачите, цей шматок неправильний, рух руки і він ще більш розвалиться. Тому потрібно було дуже обережно, з любов’ю виложити, щоб потім його було видно", – показала учасниця проекту Ольга Шах.

Відскановані ірмолої розмістять на окремому сайті, щоб були доступні дослідникам. А відреставровані збірки законсервують. До жовтня у бібліотеці мають опрацювати вісім ірмолоїв. Та роботу не припинять і після завершення гранту.

Реклама