У Китаї заарештували єпископа, який виступив проти комуністичних нововведень у дієцезії

10 січня, 10:02
Світові
У Китаї заарештували єпископа, який виступив проти комуністичних нововведень у дієцезії - фото 1
Китайський єпископ Петро Шао Чжумінь був заарештований 2 січня після того, як виступив проти рішень, ухвалених прокомуністичним лідером його дієцезії без його схвалення.

Китайський уряд не визнає повноважень 61-річного єпископа з дієцезії Веньчжоу, оскільки він відмовився зареєструватися у Китайській католицькій патріотичній асоціації (ККПА), контрольованій комуністичним урядом. Замість нього головою дієцезії призначили отця Ма Сяньші, члена ККПА. Про це інформує католицький часопис CREDO.

У святкові дні єпископа Шао регулярно затримували, щоб не дати йому можливості відправляти Меси. Цього разу на Різдво його затримали, а через тиждень взяли під постійний арешт, який став реакцією на написаного єпископом листа, де він заперечував впроваджені отцем Ма зміни у дієцезії.

Зокрема, єпископ висловився проти переміщення священиків у дієцезії, поділу парафій, пониження іншої місцевої дієцезії до статусу парафії в межах Веньчжоу та рішення про висвячення семінаристів.

Як повідомляє «Asia News», після публікації листа єпископа Шао заарештували, і його поточне місцезнаходження наразі невідоме.

Новинний сайт зазначив, що йому звеліли взяти з собою одяг для різних сезонів, отже він може перебувати під вартою протягом тривалого періоду часу.

Повідомлення про арешт Шао — це чергова точка напруженості у стосунках між Церквою та китайським урядом, яка посилює питання можливості чергового поновлення тимчасової угоди між Ватиканом і Китаєм, термін дії якої закінчується цього року.

Угода, яку вже двічі поновлювали (у 2020 та 2022 роках), мала на меті впорядкувати ситуацію довкола підпільної Католицької Церкви в Китаї і привести єрархію ККПА до спілкування з Римом. Однак багато священиків і деякі єпископи «підпільної» Церкви відмовилися реєструватися у ККПА, посилаючись на пов’язану з цим вимогу визнати владу Комуністичної партії над Церквою та її вченням. Священнослужителів, які відмовляються реєструватися, систематично затримують, заарештовують і переслідують.

У 2021 році уряд Китаю оприлюднив нові правила, згідно з якими кандидатури на єпископство мають подаватися й узгоджуватися Конференцією католицьких єпископів Китаю, а потім надсилатися на затвердження до ККПА. У цих положеннях не було прямої згадки про угоду між Ватиканом і Китаєм. Тимчасом Китай стає дедалі сміливішим у призначенні нових єпископів для материкових дієцезій без попереднього дозволу Ватикану.

У квітні 2023 року єпископ Йосиф Шен Бінь з Хайменя був призначений новим єпископом Шанхаю — Святий Престол заявив, що дізнався про це одностороннє рішення Пекіна тільки з медіа.

Через три місяці Папа Франциск офіційно визнав це призначення, що викликало занепокоєння щодо очевидного успіху Китаю у тиску на Папу, а також поставило питання про майбутнє угоди між Ватиканом і Китаєм, термін дії якої спливає у жовтні цього року.

Минулого року державний секретар Ватикану П’єтро Паролін, ключовий архітектор ватикансько-китайської угоди 2018 року, фактично визнав статус Церкви в Китаї і мінімальну участь Риму в управлінні нею.

В інтерв’ю ватиканським ЗМІ Паролін сказав, що «вірні католики, і не лише в Китаї, мають право бути належним чином поінформованими» про ситуацію в Китаї, і визнав наявність схеми [єпископських] призначень, які «здається, нехтують духом діалогу та співпраці», що встановлювався між Ватиканом і китайською стороною протягом багатьох років і про який йдеться в Угоді.

Ще більш тривожний знак для Ватикану — це те, що Пекін пішов на створення власних, не визнаних Церквою дієцезій, що фактично пригнічує інші, засновані Святим Престолом.

Тим часом уряд Китаю розрекламував успіх свого процесу «сінізації» в інтеграції Церкви у комуністичне китайське суспільство. Минулого року відбувся візит архієпископа Йосифа Лі Шаня з Пекіна у Гонконг, а також кардинала Стефана Чоу з Гонконгу на материк. Комуністичний уряд пропагував ці візити як ознаку єдності та успішної інтеграції, незважаючи на кампанію арештів видатних католиків у Гонконзі на тлі більш широкого придушення громадянських свобод. Та незважаючи на тривалі дії уряду материкового Китаю щодо призначення власних кандидатів у єпископи, заснування нових дієцезій і переслідування духовенства, яке відмовляється визнавати верховенство держави в церковних справах, Ватикан дає зрозуміти що, ймовірно, угоду з комуністичним урядом знову буде поновлено.

Виступаючи у липні минулого року, кардинал Паролін назвав продовження взаємодії з Пекіном «досить обов’язковим шляхом», водночас висловивши надію, що подальше поступове і плідне спілкування може «запобігати дисгармонійним ситуаціям, які створюють розбіжності й непорозуміння».