У Київраді зареєстровано проект рішення про заборону будівництва меморіалу «Бабин Яр» за російські гроші

15.02.2021, 17:18
Держава
Депутат Київради від партії "Голос"  Олександр Лінчевський зареєстрував проект рішення про заборону використання російських грошей у міських проектах, наприклад, у проекті меморіалу  "Бабин Яр" російського режисера Іллі Хржановського.

Про це Лінчевський повідомив у коментарі #Буквам.

“По-перше, в країні війна, поки одні фізично захищають країну і ризикують загинути, інші ведуть бізнес, переговори і тиснуть руки представникам країни-агресора. Це аморально і неприпустимо, це шкодить армії і суспільству”, – заявив Лінчевський.

За його словами, треба пам‘ятати, що кожен, хто платить податки в Росії, фінансує російський уряд і армію.

“Ми як місто не можемо, хай навіть опосередковано, сприяти фінансуванню російської армії. Київ не може собі дозволити такі угоди, так чи інакше російські інвестори матимуть тут прибуток, сплатять податки в Росії і ці гроші повернуться до нас кулями”, – пояснив депутат Київради.

“По-третє, хоч у мене немає цифр, але є відчуття, що така вибіркова дискримінація країни-агресора в тривалій перспективі сприятиме зміцненню зв’язків із західними інвесторами, поліпшенню міської економіки. Якщо ми навчимося обходитися без інвестицій країни-агресора, це піде на користь усім”, – підкреслив Лінчевський.

Він також надав #Буквам проєкт рішення про заборону.

Меморіальний центр Голокосту “Бабин Яр” в Україні заснували у 2016 році. За планом у 2023 році на місці урочища Бабин Яр у Києві мали відкрити меморіал із музеєм і дослідницькою зоною. Однак проект розкритикували через те, що він фінансується російськими олігархами Михайлом Фрідманом та Ґєрманом Ханом.

В кінці липня відбулася вебконференція за участю президента України Володимира Зеленського, мера Києва Віталія Кличка, членів наглядової ради фонду “Меморіал Голокосту “Бабин Яр” і міжнародних партнерів, присвячена будівництву меморіалу.

Під час зустрічі Зеленський виступив на підтримку проекту меморіалу.

При цьому у пресрелізі Меморіального центру не було зазначено, про який саме проект йдеться. Колишній голова Інституту національної пам’яті, нардеп від “Європейської Солідарності” Володимир В’ятрович пояснив, що глава держави підтримав альтернативний проект меморіалізації Бабиного Яру, запропонований Хржановським.

Нагадаємо, співголова "Асоціації єврейських організацій та общин України" (ВААД) Йосиф Зісельс на прес-брифінгу в честь 81-х роковин пам'яті жертв Голокосту розкритикував проект Меморіалу Бабиного Яру, який фінансуєтьчя російськими олігархархами.

"Ми маємо справу із зіткненням не просто двох проектів, хоч і дуже великих. Ми маємо справу на сьогодні з двома концептуально різними підходами. Один український підхід - це похідна української культури... Український погляд на історію, і свою, і ту, яка була навколо України.

Другий підхід російського проекту, який не звертає уваги на такі "дрібниці", як традиції різних народів... Який йде дуже брутально до своєї цілі, і лише підтверджує мою думку про те, що це "троянський кінь", якого Путін підкладає під Україну", - сказав Йосиф Зісельс.

Професор і заступник голови робочої групи зі створення української концепції комплексної меморіалізації Бабиного Яру Олександр Лисенко виділив основи української концепції музею Бабиного Яру.

"Контрольний пакет акцій на меморіалізації Бабиного Яру має належати не громадським об'єднанням або політичним гравцям, а державі Україна. Меморіалізація цього місця повинна мати інклюзивний характер, сприяти припиненню воєн пам'яті та консолідації української політичної нації, що не означає применшення трагедії Голокосту. На території меморіалу не можуть будуватися капітальні споруди", - зазначив Лисенко.

Професор також зробив акцент на стародавніх єврейських традиціях, згідно з якими, будівництва у трагічних місцях поховань заборонені.

"Концепція меморіального музею Бабиного Яру була завершена на початку 2018 року, і підтримана музейною радою Міністерства культури України від 9 лютого 2018 року, і затверджена вченою радою Інституту історії 3 травня 2018 року. Розпочалися також роботи над підготовкою побудови контори єврейського кладовища, єдиної, де можна робити тимчасову експозицію музею Бабиного Яру, і ми прив'язувалися саме до цієї будівлі. Там невеликі можливості... Вийти за метр ми не можемо з поваги стародавніх єврейських традицій. І напевно православні традиції також забороняють будівництва у таких трагічних місцях поховань", - зазначив Лисенко.