У Львові ікони музею, які зберігаються у церкві, хочуть експонувати на виставці
Про це пише Суспільне.
Ікони Йосафата Кунцевича, Христа Спасителя та Святого Миколая планують забрати з церкви Пресвятої Євхаристії, що діє у будівлі Домініканського костелу, і використати у виставці.
"Сталася непроста ситуація, бо ікони висять в храмі вже багато років, люди щодня біля них моляться. Зараз ікони забрати на виставку — зовсім нелогічно. Оскільки йде війна і люди більше потребують молитви, тому для багатьох людей це незрозуміло. Чому саме зараз? Як можна з храму забрати ікони на виставку? Ікони є для того, щоб до них молитися", — каже адміністратор храму Пресвятої Євхаристії УГКЦ Юрій Васьків.
Ці три ікони є на балансі Львівського музею історії релігії, їх музейники планують передати для експозиції у Вільнюсі з нагоди року святого Йосафата Кунцевича. У 1997 році працівники музею передали церкві 61 ікону для тимчасового користування.
"Сталося так, що ті експонати, частина з тих експонатів, які ми хочемо позичити литовському музею, вони знаходяться тимчасово у храмі Пресвятої Євхаристії. З загальної кількості предметів, які там є в музеї, які тимчасово зберігаються — 61. Ми попросили повернути всього три ікони і отримали таке заперечення, нерозуміння з боку громади", — каже директор Львівського музею історії релігії Орест Малець.
Перед міжнародною виставкою ікони планують реставрувати, а після виставки — залишити у музеї.
"Поки вона в храмі — доти вона ікона, якщо вона переходить в музей, то вона стає експонатом", — каже адміністратор храму Пресвятої Євхаристії УГКЦ Юрій Васьків.
З початком воєнного стану працівники музею демонтували із залів музею експонати і зберігають їх у фондових приміщеннях. Наразі експонують копії історичних речей.
"За правилами ми зобов’язані були б навіть ті експонати, які знаходяться в храмі, так само попросити повністю повернути і сховати в наших підземеллях, але враховуючи те, що храм функціонує, ми не ставили такої вимоги. Розуміємо, що для церкви це б було критично", — каже директор Львівського музею історії релігії Орест Малець.
За словами директора музею, вони запропонували церковній спільноті створити фотокопії цих ікон, поки на цю пропозицію громада не погодилась.