Created with Sketch.

У Львові в підземеллях Гарнізонного храму покажуть несподівану знахідку

10.06.2020, 16:29
Знахідка у Гарнізонному храмі Львова
Джерело фото: Твоє місто

У храмовому органі знайшли старі нотні записи, що не мають жодного стосунку до літургічної музики.

Джерело: Твоє місто

У Львові в підземеллях храму святих апостолів Петра і Павла після дозволу на проведення екскурсій відвідувачам планують показати новий експонат. Це нотні аркуші, що датуються кінцем XIX – початком XX століття, що знайшли в старому храмовому органі.

Як розповів Tvoemisto.tv історик підземелля Олег Друздєв, ноти стали несподіваною знахідкою, тому що це запис менуету з опери Дон Жуан Вольфганга Амадея Моцарта, що аж ніяк не є літургійним твором. Окрім того, вони написані німецькою мовою.

«Не виключено, що вони там опинилися ще у 1930-1940-х роках. Знаємо, що у 1939 році перебудову органу здійснив місцевий майстер і після того про практичне використання інструменту жодних свідчень не маємо», – говорить мистецтвознавець Іван Кузьмінський.
Олег Друздєв каже, що оскільки бібліотека імені Стефаника, чиє книгосховище було в храмі до 2011 року, забрала своє майно згідно з описами, то можна припустити, що ноти належить храмові.

«Якихось предметних знань ми не маємо – хто їх виконував, як вони опинилися в храмі тощо. Ми не маємо достатньо документів про процес закриття храму в 1946 році і що відбувалось тут у період між 1939 і 1946 роком», – говорить історик.

Він додає, що не можна відкидати і того, що ноти потрапили у храм випадково і вже потім стали частиною його історії.

«Ми навряд чи дізнаємось щось предметне про ці аркуші, хіба зможемо дізнатись приблизно про органістів, які колись могли виконувати цей твір, у контексті чого він виконувався, бо цей твір не є літургічним. Можливо вдасться в газетах чи інших документах віднайти якусь згадку про виконання. Зрештою, ми не відкидаємо думки, що ці ноти не мали стсоунку до храму, а опинились там в якийсь час. Від 1946 року і до заходу сюди бібліотеки храм використовувався як різнопрофільний склад», – каже Олег Друздєв.
Та знахідку готують до того, щоб показати відвідувачам Підземелля Гарнізонного храму, щойно карантинні обмеження дозволять проводити екскурсії, говорить історик.

Щодо самого органу, в якому знайшли ноти, то це орган з кінця 19-го століття, який планують відреставрувати, але поки триває реставрація фресок, потрібні гроші на це.

Читайте також
Культура Представники УПЦ МП навмисно блокують розкопки 3000-річного мегаполіса скіфів
10 червня, 11:19
Культура У Вишгороді відновили старовинний саркофаг ХІІ століття
10 червня, 12:30
Культура Під храмом у Мексиці знайшли вхід до "підземного світу"
10 червня, 15:57
Культура Львівський музей історії релігії створює унікальний онлайн-архів
10 червня, 14:43