У Львові відбувається конференція, присвячена біблійним відповідям на сучасні виклики українського суспільства
У Львові відбувається конференція, присвячена біблійним відповідям на сучасні виклики українського суспільства
15 листопада 2012 року, в приміщенні Філософсько-богословського факультету Українського Католицького Університету, розпочалась Всеукраїнська конференція «Актуальні проблеми та виклики українського суспільства: біблійні відповіді».
За словами завідуючого кафедри богослов‘я УКУ Віктора Жуковського, ця конференція стала частиною того процесу, який був започаткований в минулому році під час конференції греко-католицьких богословів: «УГКЦ: 20 років після підпілля. Здобутки, труднощі і перспективи становлення духовно-богословської ідентичності» (24-25 листопада 2011 року, Львів). Одним з завдань, які поставила минулорічна конференція, це діалог між богословами. Цей діалог тривав протягом цілого року і продовжується на сьогоднішній конференції.
«Тема сьогоднішньої конференції є біблійно-суспільною, вона охоплює не тільки проблеми академічного характеру, пов‘язані із біблійними науками, а спрямована до живої реальності українського суспільства. Зі всіма його болями, радостями та переживаннями. В рамках цієї конференції ми поглянемо на українську дійсність через «біблійні окуляри», – підсумував завідуючий кафедри богослов‘я УКУ Віктор Жуковський.
У конференції «Актуальні проблеми та виклики українського суспільства: біблійні відповіді» беруть участь представники греко-католицьких богословських шкіл з Дрогобича, Ужгорода, Тернополя, Львова, богословського Інституту св.. Йосафата Чину Василія Великого, а також викладач Інституту релігійних наук св. Томи Аквінського РКЦ о. Володимир Кусьнєж. Від Православної Церкви участь бере протоєрей Олег Скнар, кандидат богословських наук, завідувач кафедри біблістики Київської духовної академії УПЦ (МП). Є також науковці з Харківськогго університету ім. Каразіна.
Декан богословського факультету Українського Католицького Університету диякон доктор Роман Завійський у своєму вступному слові пригадав учасникам слова протестанського богослова Карла Барта, який колись сказав своїм студентам, що сучасний богослов повинен мати в одній руці Біблію, а в іншій щоденну газету. І гезету він повинен інтерпретувати у світлі Біблії. Декан звернув увагу на ті процеси, які відбуваються в сучасному християнстві. За його спостереженнями, ми переживаємо епохальні зміни. «У ХІХ ст. до середини ХХ ст. у світовій бібліїстиці домінувала протестантська школа, яка зосередилась на встановленні достовірності біблійної історії. Згодом протестантські богослови Карл Барт, Бультман піддали сумніву таку методологію, оскільки Святе Письмо є перш за все керигмою, живим Словом Бога. Католицька Церква також долучилась до цього процесу, головним чином після появи Енциклік Divino Afflante Spiritu та. Але сьогодні ми спостерігаємо ще один процес, це «Богословська весна» Православ‘я. Бібліїстика в Православній Церкві довший час перебувала в затінку «неопатристичного синтезу», а сьогодні почала бурхливо розвиватись, хоч на сьогодні в бібліїстиці існує ще асиметрія між протестантською і католицькою наукою та православною», – сказав декан богословського факультету УКУ диякон Роман Завійський. За його словами в протестантському світі ми спостерігаємо ще один цікавий феномен: на думку молодих протестантів, зокрема в США, Лютер і Кальвін це не «останнє слово». «Протестанти сьогодні вивчають Святих Отців: Тому Аквінського і Максима Ісповідника, Кападокійців, тобто відбувається взаємопроникнення традицій», – підсумував Роман Завійський.
Подальша робота конференціїх включає доповіді українських богословів серед яких о. д-р. Рафаїл Турконяк, професор Національного університету «Острозька Академія», о. Олега Скнар, завідуючий кафедрою бібліїстики Київської Духовної Академії УПЦ (МП), о.д-р. Владислав Ігшнатишин з Ужгородської греко-католицької богословської Академії, та ін.
Окремі виступи учасників конференції можна буде почути в записі на Богословському порталі РІСУ.