У Львові відреставрували колишній монастир кармеліток XVII ст.
Історичну будівлю, яка є пам’яткою місцевого значення, відновили за європейські гроші – за проектом «Сцена Галичини» програми транскордонної співпраці PBU. Про це інформує ZAXID.NET.
За його умовами, відреставрували два приміщення, які є культурними центрами, – Український народний дім у Перемишлі та Центр польської культури у Львові. Кожен з центрів об’єднуватиме національну громаду, сприятиме міжнародній співпраці, організовуватиме виставки, зустрічі, культурні заходи. Загальний бюджет проекту – 2,5 млн євро.
Координатор проекту у Львові Маркіян Стефанишин розповів, що Курія на 15 років передала перші два поверхи монастиря під проект «Сцена Галичини», який реалізовує Федерація польських організацій в Україні, Фундація «Допомога полякам на сході» та «Карітас-Спес» Львівської Архидієцезії Римо-Католицької Церкви. Генпідрядником була «Креативна фабрика “Вікторія”».
«Коли ми прийшли сюди, на момент передання приміщень вони ще були в оренді. Не було доступу до всіх кімнат, щоб ми могли поміряти, визначити, оцінити ступінь ушкодження. За програмою нам поставили стислі терміни, фінансування надходило із затримкою. Фірма працювала понаднормово, вкладала свої ресурси, гроші, людей. Проекстант Василь Калітовський креслив ночами. Якби не зусилля всіх залучених людей, ми б не встигли», – пригадує координатор Маркіян Стефанишин.
За проектом, на реставрацію колишнього монастиря у Львові виділили 1 млн 87 тис. євро, потім програма додала ще 125 тис. євро. Фундація «Допомога полякам на сході» співфінансувала 10% від суми.
У будівлі був аварійний дах, за словами координатора, ще один рік він би не пережив. «Стіни були вологі. З купола все лилося по стінах. У деяких місцях вода текла прямо по стіні. Фірма, яка проводила ремонт, ставила пушки, осушувачі, які витягували вологу. Дах перестелили черепицею», – розповідає Маркіян Стефанишин.
У приміщенні замінили плитку на підлозі і столярку – вони була геть знищені. Для інклюзивності у будівлі в деяких місцях понизили рівень підлоги. У колишньому внутрішньому дворику монастиря, який ще в радянські часи перекрили скляним дахом, облаштували атріум. Тепер він слугуватиме експозиційним залом. Ця зона – сучасна.
«Спочатку у нас була домовленість, що ми реставруємо тільки перший поверх. Але потім на другому поверсі ми виявили чудові ренесансні розписи, які на першому так і не знайшли. При реставрації ми намагалися максимально зробити все цілісно, щоб, коли людина заходить, бачила розвиток, а не лише фрагменти», – зазначає реставраторка Ірина Гірна.
За інформацією Центру міської історії, бароковий костел Марії Божої Лоретанської та монастир кармелітів босих збудували у 1644-1692 роках на ділянці, яку монахам подарували батьки майбутнього короля Речі Посполитої Яна III Собеського. Австрійська влада скасувала цей чернечий орден, а будівлю пристосувала під військовий склад. Згодом там працювала римо-католицька духовна семінарія, яка 1890 року облаштувала каплицю. Її оздобили вівтарями скульптора Петра Війтовича, стіни розписав Розен. Під час німецької окупації монастир частково використовували як військовий шпиталь. Радянська влада з 1970-х років передала його Львівському обласному центру якості, метрології та стандартизації. Каплицею від 2009 року користуються римо-католики, а колишній костел тепер є церквою Стрітення Господнього УГКЦ.