У МЗС Польщі заявили, що фальшива інтерпретація історії Путіним про “одін народ” приречена на провал
Таку думку висловив “Польському радіо” заступник міністра закордонних справ Польщі Марцін Пшидач, коментуючи історичне підписання очільниками МЗС України, Польщі та Литви декларації у Вільнюсі, що напряму апелює до спільного історичного минулого трьох держав, а також, підписання “Дорожньої карти” Люблінського трикутника, пише “Цензор.нет”.
Представник польського зовнішньополітичного відомства підкреслив, що так звана “суперечка пам’яті” між народами Центральної й Східної Європи, з одного боку, та Росією, з іншого, нікуди не зникла.
“Прикладом цього послужила негайна реакція Владіміра Путіна, який у своїй статті відразу після нашої декларації прагнув показати, що українці насправді – росіяни чи малороси, як хочуть представити це сьогоднішні ідеологи Москви. Тож суперечка триватиме, але мені здається, що історію неможливо спотворити цілком, не можна змінити ніякими спробами фальшивої інтерпретації, які намагається робити Москва. Вони приречені на поразку, оскільки не спираються на правду”, – розповів Марцін Пшидач.
Заступник голови МЗС Польщі нагадав, що протягом останніх 200 років ці країни і народи перебували під російською окупацією. На додачу, офіційна Москва, за часів Совєтського Союзу, також “намагалася показувати окремість народів Східної Європи від культури Західної Європи і встановлювати переважання російської культури”.
Водночас, Пшидач пригадав як Литва в 90-х роках і Україна “в період попередніх урядів намагалися базувати свою політику на окремій національній ідентичності”.
“Гадаю, зараз вони вже на дещо іншому етапі; зміцнивши своє переконання про окремість, вони можуть собі дозволити звернутися до історії, яка нас об’єднує без ресентиментів, іноді антипольських, які десь у 90-х роках існували в Литві, а у 2000-х – в Україні”, – сказав він.
Політик переконаний, що сьогодні Україна та Литва усвідомлюють і починають відкривати величезний потенціал, який міститься у спільній історії всіх трьох держав. Ця історія, на думку Пшидача, має вдосталь прикладів толерантності, співпраці, демократії, і сьогодні, Київ, Вільнюс і Варшава мають унікальну можливість будувати спільне успішне майбутнє.
Як РІСУ інформувала, Кремль до пропаганди "один народ" активно задіяв також РПЦ.
“Українці-малороси і росіяни – один народ, який Росія готова захищати всіма можливими засобами”. Про це йдеться в статті першого заступника голови Синодального відділу із взаємин Церкви з суспільством і ЗМІ РПЦ Олександра Щипкова, яку опубліковано на сайті “Независимой газети”.
Представник РПЦ стверджує, що “Україна є імперією”. “І угорське, і румунське, і російське населення аж ніяк не в захваті від імперської політики України, яка вирішила зберегти себе в радянських кордонах, але віддати при цьому владу західноукраїнській етнократії, яка аж ніяк не представляє національну більшість. Щоб вкласти колишню УРСР в прокрустове ложе вузької мононаціональною доктрини – “одна країна, одна мова, одна нація”, доводиться проводити культурні та релігійні чистки, а подекуди і прямий військовий геноцид”, – заявляє Щипков.
“Сьогодні президент Росії говорить від імені і росів, і новоросів, і малоросів. Він нагадує про те, що Росія не може собі дозволити залишити частину свого народу без захисту. Це питання історичної національної спроможності. Якими засобами будуть захищені національні права єдиного російського народу, заздалегідь не можна сказати. Але момент принципового вирішення проблеми українських росіян (росіян з громадянством держави Україна) явно вже близький”, – заявляє посадовець РПЦ.
Це не перша реакція РПЦ в особі Щипкова на статтю Путіна. Як РІСУ інформувала, цей діяч РПЦ нещодавно коментував цю ж статтю Путіна «Про історичну єдність росіян і українців», однак тоді говорив про церковний розкол в Україні, з яким Росія "ніколи не погодиться»".