У папській базиліці Санта Марія Маджоре встановлено пам’ятну дошку святим Кирилу та Методію від українського народу

14.11.2021, 13:54
Католики
У папській базиліці Санта Марія Маджоре встановлено пам’ятну дошку святим Кирилу та Методію від українського народу - фото 1
14 листопада в Папській базиліці Санта Марія Маджоре в Римі відбулось відкриття та освячення пам’ятної дошки українською мовою святим Кирилу та Методію, творцям слов’янської писемності. Символ вдячності українського народу освятили Патріарх УГКЦ Святослав та кардинал Станіслав Рилько, настоятель базиліки.

Про це повідомляє Департамент інформації УГКЦ.

Захід розпочався молебнем до Пресвятої Богородиці у найголовнішій каплиці базиліки, де зберігається чудотворна ікона Salus Populi Romani («Спасіння римського народу»).

Перед початком Богослужіння присутніх привітав кардинал Рилько, котрий у своєму слові наголосив на «історичному значенні події встановлення пам’ятної дошки на честь святих Кирила та Методія у найстарішій базиліці західного світу, де у далекому 868 році папа Андріан ІІ благословив богослужбові книги слов’янською мовою».

У своєму слові Патріарх Святослав вказав на два символічні жести, які святі апостоли слав’янських народів здійснили у 868 році.

«Саме ці жести дали початок існуванню цілої християнської цивілізації. Перший жест – це віднайдення мощей святого Папи Климента, котрий віддав своє життя за Христа на території сучасного Криму. Ці реліквії вони повернули додому, принісши їх до Рима як плід їхньої місійної діяльності. Другий жест – це переклад на церковнослов’янську мову літургійних книг, які ці два брати підготували для їхньої місії, і Папа Андріан ІІ апробував і благословив у цій базиліці».

Сучасні історики, вважає Блаженніший Святослав, трактують ці два жести як «знак особливого зв’язку між Церквами Заходу та Сходу.

«Це були жести сопричастя через воплочення Божого Слова у мову нашого народу, яку ми зберігаємо і досі».

«Сьогодні, з вдячністю згадуючи цю важливу історичну подію, ми теж хочемо здійснити два жести: найперше ми хочемо подарувати для базиліки копію ікони Salus Populi Romani і залишити її тут, – так, як це зробили святі Кирило і Методій, коли принесли сюди мощі святого Климента та літургійні книги. Ми знаємо, що Папа Франциск перед кожною своєю апостольською подорожжю приходить сюди, щоб помолитися. Ми в Україні очікуємо Святішого Отця і віримо, що перед тим, як приїхати до нас, він прийде сюди, щоб принести до стіп Богородиці страждання та сподівання нашого народу».

Другий жест – це благословення пам’ятної дошки українською мовою творцям слов’янської писемності.
«Їхня місія має надзвичайно великі духовні плоди віри нашого народу, яку не змогли знищити навіть переслідування комуністичного терору».

Блаженніший Святослав також вказав на драматичну ситуацію в Україні, Білорусії та Польщі, «де навіть особа емігранта використовується для того, щоб спровокувати агресію та ненависть».
«Саме тому, – наголосив Глава УГКЦ, – ми повинні прибігати до Богородиці у наших молитвах за зцілення ран минулого та сьогодення».

Після Молебня Блаженніший Святослав разом з кардиналом Рилько освятили копію ікони, відтак зі словом привітання до гостей звернувся владика Іриней Білик, канонік базиліки Санта Марія Маджоре. Архиєрей подякував кардиналу Рилько за підтримку ініціативи та Блаженнішому Святославу за допомогу в її реалізації. Владика Іриней також висловив подяку жертводавцям, а кардинал Рилько вручив їм пам’ятні відзнаки.

Друга частина заходу відбулась в каплизі Чезі, де встановлено пам’ятну дошки святим Кирилу та Методію. Після молитви освячення пам’ятної дошки студенти Української папської колегії святого Йосафата заспівали молитовне величання святих Кирила і Методія.

У заході взяли участь посол України в Італії Ярослав Мельник, тимчасово повірений України при Святому Престолі Сергій Козачевський, посол Болгарії при Святому Престолі Богдан Паташев, тимчасово повірена Словаччини при Святому Престолі Едіта Філадельфйова, каноніки базиліки Санта Марія Маджоре, представники дикастерій Римської курії, духовенства УГКЦ в Італії та української громадськості.

Ініціатором заходу був владика Іриней Білик, канонік Папської базиліки Санта Марія Маджоре, єпископ-емерит УГКЦ.