У Польщі вірні та духовенство УГКЦ вшанували Пратулинських мучеників
Про це повідомляє Департамент інформації УГКЦ.
У вшануванні мучеників взяли участь єпископи трьох єпархій Польщі: архиєпископ і митрополит Перемишльсько-Варшавський Євген Попович, єпископ Вроцлавсько-Кошалінський Володимир Ющак, єпископ Ольштинсько-Гданський Аркадій Трохановський та єпископ місцевої Сідлецької римо-католицької дієцезії Казимир Ґурда, а також кількасот вірних із найвіддаленіших куточків Польщі і близько 30 осіб греко-католицького духовенства з Польщі, України та Білорусі.
Перед Літургією єпископ Казимир Ґурда запевнив владик, отців, вірян УГКЦ у єдності із громадянами України, які вже понад 2 роки боряться з агресором; запевнив у постійній молитві в цьому місці, освяченому кров’ю мучеників, за мир в Україні.
У проповіді під час Божественної Літургії ректор Митрополичої греко-католицької духовної семінарії в Любліні о. Богдан Панчак наголосив: «Мусимо пам’ятати, що святість — це не є завдання тільки для тих, які переступили поріг монастирів чи прийняли єрейське рукоположення. Щосуботи співаємо тропар, який є більш справедливим, бо згадуємо апостолів, мучеників і пророків, святителів, преподобних і праведних, що добрий подвиг звершили й віру зберегли. Апостоли і мученики — на другому місці, бо вони в Церкві були першими, ще перед Богородицею, а на кінці — праведні. На жаль, у нашій традиції, у нашому місяцеслові найменше праведних. Надіймося, що це завдяки спільним зусиллям зміниться і матимемо більше проголошених блаженними мирян. А ми сьогодні приїхали до Пратулина, щоб молитися біля мощей наших мучеників…».
За численне паломництво й участь у Літургії у Пратулині організаторам свята подякував архиєпископ Євген Попович — митрополит Перемишльсько-Варшавський: «Ця наша проща — це знак єдності нашої Церкви. Гляньте, яка далека відстань поміж нами, а ми сьогодні тут. Ми тут, щоб засвідчити єдність із тими, які за цю єдність віддали життя. Бо місце, у якому сьогодні перебуваємо, ця підляська земля породила нашу Церкву».
Літургія у пратулинському римо-католицькому храмі Святих апостолів Петра і Павла завершилася молитвою за Україну.
Довідка:
У Пратулині 13 уніатських мирян було розстріляно сотнею царських солдатів за відмову впустити православного священика та перейти на московське православ’я. Сталося це 150 років тому — 24 січня 1874 року. У 1996 році ці мученики приєднані Папою Іваном Павлом II до лику блаженних та стали символами непохитної віри і відданості, відмовившись від відступництва навіть перед лицем смерті. Їхні історії стали прикладом мужності та сили духу для мільйонів людей по всьому світу. Їхні жертви не пройшли марно, адже вони навічно ввійшли в історію як символи віри та відданості, нагадуючи нам про важливість відстоювання наших принципів і переконань, незважаючи на будь-які випробування.