У Полтавській єпархії ПЦУ скандальному священику-блогеру заборонили публічну діяльність

о. Олександр Дедюхін - фото 1
о. Олександр Дедюхін
Джерело фото: Фейсбук
Єпархіальна рада (статутний орган Управління Полтавської єпархії ПЦУ) на своєму зібранні 7 червня розглянула питання активної діяльності в соціальній мережі настоятеля Свято-Миколаївської релігійної громади м. Полтави протоєрея Олександра Дедюхіна, яка призвела до різкої суспільної реакції на окремі висловлювання зазначеного священика.

Як повідомляє сайт єпархії, учасники засідання обговорили ситуацію, що вимагала церковної реакції на таку діяльність о. Олександра у зв‘язку з однією із останніх його публікацій і констатували факт неприпустимості для священнослужителя і культурної особистості деяких вжитих ним висловлювань.

Водночас учасники засідання підкреслили, що згідно з віровченням Православної Церкви і здоровим глуздом дитина до народження, хоч і перебуває в лоні матері, однак не є її частиною. Вона є людською особистістю від моменту зачаття, її життя є цінним, як кожне людське життя, і потребує захисту.

В процесі обговорення учасники Єпархіальної ради зауважили, що прот. Олександр Дедюхін у своїх публічних дописах, на жаль, неодноразово вживав некоректні, а інколи неприпустимі для священнослужителя висловлювання. Темі блогерської діяльності прот. Олександра Дедюхіна було присвячене одне із попередніх засідань Єпархіальної ради, під час якого перед ним було поставлено ряд вимог щодо зміни риторики в його дописах на Facebook. Однак він належних висновків так і не зробив, а стилістика дописів не зазнала належних змін.

Зокрема, було проаналізовано низку дописів прот. Олександра Дедюхіна, опублікованих ним у власному блозі впродовж 2021 року. За словами членів Ради, в публікаціях фігурують висловлювання, які принижують людську гідність, розпалюють ворожнечу в суспільстві на політичному ґрунті, суперечать фундаментальним принципам християнської моралі та етичним нормам православної аскетики, завдають шкоди авторитету Православної Церкви України.

У зв’язку з зазначеними обставинами Рада ухвалила рішення:

"1. Тимчасово, до 19 серпня 2021 року, відсторонити настоятеля Свято-Миколаївської релігійної громади м. Полтави прот. Олександра Дедюхіна від звершення Божественної Літургії.

2. Поставити перед прот. Олександром Дедюхіним вимогу припинити до 6-го вересня 2021 року будь-яку публічну діяльність у соцмережах. В подальшому таку публічну діяльність він може провадити виключно в межах норм християнської моралі та пастирської етики.

3. Рекомендувати прот. Олександру Дедюхіну на час дії заборони обміркувати свою позицію щодо вибору - залишитися священнослужителем Православної Церкви і провадити свою пастирську діяльність згідно до церковних правил та присяги священнослужителя, чи обрати шлях світського політика та блогера.

4. В разі повторення вищевикладених порушень керуючим єпархії має бути накладено суворіші канонічні покарання, або ж справу слід передати на розгляд Священного Синоду Православної Церкви України".

Нагадаємо, що о. Дедюхін нещодавно висловив свою думку на тему абортів і жінок, які захищають своє право їх робити.

"Коли недорозвинуті особистості ходять з транспарантами на кшталт: "Моє тіло — моє діло", як людина, що поважає свободу інших, я, в принципі можу частково з цим погодитися. Тобто якщо ума нема, ти можеш імплантувати собі роги, не стригти нігті… От тут це справді твоє діло. Коли твоє тіло починає обмежувати свободу іншого, це перестає бути лише твоїм ділом", — написав священик.

Попередньо ситуацію прокоментував речник ПЦУ архиєпископ Євстратій (Зоря). Він також зазначив, що "на останньому засіданні Синоду минулого тижня було дане протокольне доручення Інституту Церкви і суспільства підготувати проект документу, який регламентував би поведінку священнослужителів у суспільній сфері, зокрема і у соціальних мережах. Наразі це регламентує почуття пастирської відповідальності, совісті, культури та етикету, але, на жаль, комусь цього недостатньо", — підсумував речник ПЦУ.