У Римі розпочався другий за час повномасштабної війни Синод єпископів УГКЦ

03.09.2023, 19:19
Католики
У Римі розпочався другий за час повномасштабної війни Синод єпископів УГКЦ - фото 1
У неділю, 3 вересня, в Римі розпочався Синод єпископів УГКЦ 2023 року, головною темою якого є «Душпастирський супровід постраждалих від війни».

Архиєрейську Літургію в базиліці Святої Софії у співслужінні архиєреїв УГКЦ з усього світу очолив Глава УГКЦ Блаженніший Святослав. Привітати синодальних отців прибув префект Дикастерії для Східних Католицьких Церков архиєпископ Клаудіо Ґуджеротті повідомляє Департамент інформації УГКЦ.

Участь у Синоді беруть 45 з усіх 55 єпископів з України, Центральної і Західної Європи, Північної і Південної Америки, Австралії. Владика-номінант Михайло Квятковський, новопризначений єпископ Нью-Вестмінстерської єпархії, разом з висвяченими протягом останнього року владиками Максимом Рябухою, Миколою Семенишиним, Андрієм Хім’яком, Петром Голінеєм і Володимиром Фірманом беруть участь у Синоді вперше. Серед учасників є й запрошені гості.

Блаженніший Святослав назвав цьогорічний Синод у Римі, другий за час повномасштабної війни, Синодом надії.

Перший знак надії — те, що синодальне діяння є моментом сходження Святого Духа: «Завжди, коли Церква чи народ переживали якісь тяжкі моменти у своїй історії (ми б сьогодні сказали, кризові моменти), Церква скликала помісні, а то й Вселенські Собори. Бо таке зібрання апостолів наших днів, наших владик є особливим моментом сходження Духа Святого на Церкву й на народ… Зійшовшись на цей Синод, ми, владики, стоїмо в молитві перед Божим обличчям і питаємо нашого Господа: Боже, об’яви нам Свою волю, і дай нам мужність, відвагу сповнити її беззастережно у довірі до Тебе».

Блаженніший Святослав із прикрістю ствердив, що сьогодні багато хто у світі, якби не існувало України, її народу, держави, нашої Церкви, жив би собі щасливіше і спокійніше. Він пригадав аргентинський вислів «Я є камінчиком у черевику» і зазначив, що саме Українська Греко-Католицька Церква є таким «камінчиком у черевику для тих, хто хотів би займатися своїми земними справами, незважаючи на заклик Бога до Небесного Царства таким, яким він є насправді».

Другим знаком надії цьогорічного Синоду є те, що, зібравшись у Римі, єпископи УГКЦ отримують особливий п’єдестал, щоб промовити могутнім голосом «Urbi et Orbi» — до міста Рима, до Святішого Отця і до цілого світу.

«Сьогодні, коли пробуджуються старі імперії, коли неоколоніальна війна ведеться російським агресором в Україні, так важливо, щоби світ почув правдиву історію України, навіть росії, Східної Європи, написаної не колонізаторами-імперіалістами, але промовлену, написану кров’ю поневолених народів, які сьогодні змагаються за право на існування, за свободу, за свою рідну особливу незалежну Українську Державу», — наголосив Блаженніший Святослав.

«Світ сьогодні хоче почути про Україну, і саме через голос нашої Церкви, і саме з Риму, — запевнив Глава УГКЦ і звернувся до єпископів: — Нехай, владики, нам не задрижить ні наше серце, ані голос для того, щоб ми сповнили цю місію».

А третій такий великий знак надії — це можливість українським єпископам особисто зустрітися зі Святішим Отцем і отримати від нього жест надії. «Ми знаємо, що він є великим маестро слухання і жестів. Святіший Отець хоче слухати Синод українських єпископів. Він спеціально на годину швидше нас запрошує на зустріч, щоб дати можливість не тільки Главі Церкви до нього промовити, але й кожному єпископу нашої Церкви в імені своєї пастви, своєї єпархії, свого екзархату. А він, як майстер слухання, готовий нас почути. А, як майстер жестів, які часом можуть бути більш промовисті за написані чи прочитані слова, думаю, подарує нам такий жест надії», — висловив сподівання Блаженніший Святослав.

У своєму слові до Синоду префект Дикастерії для Східних Католицьких Церков архиєпископ Клаудіо Ґуджеротті привітав Главу УГКЦ, єпископів та вірних, передавши їм вітання від Папи Франциска. Він запевнив, що любов і увага Папи є постійною щодо України.

«Я дивлюся на вас і бачу у ваших очах неначе фотографії тих людей, які померли, вбиті, тих, які сильно терпіли і терплять духовно і фізично», — сказав архиєпископ. Він назвав війну в Україні «атеїстичною» і «боговбивчою», адже «там, де вбивають невинну людину, там є вбитий Бог».

Триватиме Синод єпископів УГКЦ 2023 року до 13 вересня.