У Римі стартувала Міжнародна наукова конференція, присвячена Замойському Собору

У Римі стартувала Міжнародна наукова конференція, присвячена Замойському Собору - фото 1
Український католицький університет, Папський східний інститут та Католицький університет Америки за підтримки Фундації Омеляна та Тетяни Антоновичів стали організаторами Міжнародної наукової конференції до 300-ліття Замойського провінційного Собору на тему "Кодифікуючи традицію: Замойський Собор Київської митрополії". Конференція відбувається 9-10 листопада у Папському східному інституті в Римі. До неї можна долучитися онлайн.

Конференція відбувається під патронатом Глави Української Греко-Католицької Церкви Блаженнішого Святослава та за участі дослідників з України, Австрії, Італії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Польщі, Росії, США та Угорщини.

"У 2020 році минуло 300 років від того часу, коли в сучасному польському місті Замостя упродовж 26 серпня – 17 вересня 1720 р. проходив знаменитий Собор Київської унійної митрополії, що зібрав майже 150 представників українсько-білоруської духовної еліти на чолі з митрополитом Левом (Кишкою). Цей другий в історії Унійної Церкви провінційний Собор відбувався в епоху розквіту культури бароко і поширення ідей Просвітництва, невдовзі після підпорядкування в 1686 р. Київської православної митрополії Московському патріархату та поразки Івана Мазепи під Полтавою 1709 р., — писав професор Ігор Скочиляс.

Замойський Собор – уперше з часів Берестейської унії, запропонував широку єрархічну програму реформування організаційних і пастирських структур Руської Церкви, що перебувала в єдності з Римським Апостольським престолом. Іншим завданням Собору 1720 р. стала рецепція тогочасного римського канонічного права і посттридентського богословʼя та пошуки діалогічної рівноваги між католицькою ідентичністю Київської унійної митрополії та її слов’янсько-візантійською (передовсім літургійною) спадщиною. Аж до кінця XIX ст. рішення владик у Замості визначали тотожність Греко-Католицької Церкви та її душпастирські засади інкультурації Слова Божого для величезних просторів Східної й Центрально-Східної Європи, де впродовж XX ст. на руїнах колишніх імперій і тоталітарних режимів постали незалежні Білорусь, Латвія, Литва, Молдова, Польща, Росія та Україна".

Програма:

15:00−15:15 Урочисте відкриття конференції. Промова Блаженнішого Святослава, Глави Української Греко-Католицької Церкви

15:15−15:35 Вітальні виступи о. д-р Давид НАЗАР ТІ (ректор Папського східного інституту, Рим) о. д-р Богдан ПРАХ (ректор Українського католицького університету, Львів) о. д-р Марко МОРОЗОВИЧ (декан Школи теології і релігійних студій, Католицький університет Америки, Вашингтон)

15:35−16:10 Текст доповіді професора Ігоря Скочиляса Еклезіальна, історична і культурна памʼять уніатів (греко-католиків) про Замойський провінційний собор (остання чверть XVIII – початок XXI століть).