У соборі Святої Софії в Римі вшанували жертв Голодоморів і молилися за мир

28.11.2022, 09:35
Католики
У соборі Святої Софії в Римі вшанували жертв Голодоморів і молилися за мир - фото 1
У соборі Святої Софії в Римі відбулося вшанування жертв Голодомору за участі ватиканських високопосадовців і дипломатичного корпусу. Своїми думками про значення такої молитви поділився Посол України при Святому Престолі Андрій Юраш.

Джерело: Vaticannews

Очолив молитву «за жертви голодоморів, спричинених радянським режимом» 26 листопада в соборі Святої Софії в Римі кардинал Леонардо Сандрі, Префект Дикастерії для Східних Церков.

У богослужінні та пам’ятних заходах, які організувало «Товариство Свята Софія», взяли також кардинал Майкл Черні, Префект Дикастерії служіння цілісному людському розвиткові, владика Іриней Білик, Канонік Папської базиліки Пресвятої Марії, духовенство і богопосвячені особи, представники дипломатичного корпусу та української спільноти Риму.

У соборі Святої Софії в Римі вшанували жертв Голодоморів і молилися за мир - фото 103438

Під час проповіді кардинал Сандрі зазначив, що сьогодні «небо України розоране засобами знищення, які ударяють повсюди, навіть по пологових будинках, і навіть якщо не сіють смерть безпосередньо, причиняються до припинення електропостачання, водопостачання та огрівання домівок та сімей, тим часом як тисне мороз і насувається зима».

Кардинал навів слова Папи Франциска, сказані минулої середи та написані в Листі до українського народу. Префект Дикастерії для Східних Церков підкреслив: «Також і для мене це є нагода підтвердити мою прихильність до України, зокрема, до Греко-Католицької Церкви».

Він згадав про свої візити в Україну: 2001 року, коли він супроводив святого Івана Павла ІІ, та 2017 року, коли візит включав відвідини меморіалу жертв Голодомору в Києві, а також міст Слов’янська та Краматорська, де він став свідком бойових дій, які не припинялися від 2014 року.

По завершенні Літургії спільнота собору Святої Софії запропонувала учасникам молитви мистецьку програму-реквієм. Вечір завершився запаленням свічки пам'яті.

«Перед обличчям жахіття Голодомору, в цьому храмі Святої Софії я молився за всі жертви цієї трагедії. Я мав нагоду молитися в Україні, але сьогодні особливо, в річницю цієї справжньої рани, завданої людству в особах людей, які були приречені померти голодною смертю в 1932-1933 роках, я молився, бо, на жаль, ця жахлива тінь сьогодні знову нависла над людством через війну в Україні. І тому я молився за мир для вашого народу, щоб цей мир став якнайшвидше можливим, і за всі жертви цієї важкої ситуації, яку ви переживаєте. Молимося і надіємося, що скоро це все буде подолане», – сказав кардинал Сандрі в коментарі для Раідо Ватикану.

Своїми думками поділився також Надзвичайний і Повноважний Посол України при Святому Престолі Андрій Юраш, який підкреслив, що духовне вшанування 90-річчя трагедії, яка забрала мільйони життів, має величезне значення, оскільки спогади належать саме до духовної сфери.

«Літургія, в якій ми сьогодні взяли участь – це духовна пожива, яка дозволяє нашій душі повноцінно почуватися тепер і також дозволяє відчути ту трагедію, яка сталася 90 років тому», – сказав він, поділившись особистими свідченнями про те, що його бабуся була єдиною, що в ті зловісні роки вижила із 14 двоюрідних братів і сестер.

«Для мене це не теорія. Моя бабуся завжди плакала, в неї починали труситися руки, коли вона згадувала про це», – розповів пан Андрій, зазначивши, що їй єдиній з родини вдалося вирватися з оточених сіл, а згодом повернутися з двома мішками сухарів і врятувати своїх батьків. «Вона завжди про це говорила. Я знаю, що в багатьох родинах це була прихована історія. В нас про це завжди говорили, хоч це завжди було дуже боляче. Це лишало трагічний слід не лише в пам’яті, але й у побуті», – підкреслив він, пояснивши, що бабуся завжди старалася заготовляти припаси.

Посол України при Святому Престолі зауважив, що той факт, що цю трагедію прийшли розділити різні видатні особи, серед яких ватиканські високопосадовці, є свідченням того, що світ розуміє «значення того, що сталося тоді і що відбувається зараз».

Ділячись думками про те, наскільки солідарність інших народів сьогодні є джерелом надії, Андрій Юраш вказав на те, що коли відбувалися події 90-річної давності, коли мільйони людей вмирали, «ми були відрізані від світу». «Про нас багато-хто навіть не знав, а хто знав, не мав жодної можливості нам допомогти», – сказав він, зазначивши, що сьогодні, натомість, «Україна має неймовірну підтримку світу, в тому числі й молитовну».