У Софії Київській впеше за незалежності України відслужили заупокійну літію за гетьманом Іваном Мазепою

11 січня, 17:11
Православні
У Софії Київській впеше за незалежності України відслужили заупокійну літію за гетьманом Іваном Мазепою - фото 1
У заповіднику Софія Київська у Мазепинській капелі головного храму вперше в сучасній Україні заупокійну літію за гетьманом Іваном Мазепою відслужив митрополит Переяславський і Вишневський Олександр Драбинко.

Про подію, яку транслював ТСН, повідомляє сайт "Українською голос".

Ця подія – унікальна, розповів єпископ. Адже починаючи з царської Росії, а потім і за часів СРСР постать Мазепи всіляко принижували, а факти про його життя перекручували.

«Ми віддаємо йому належне, віддаємо шану його подвигу, вважаємо його унікальною історичною особистістю, котра вивела Україну на новий дипломатичний рівень. Людина унікальна – геній, яка свого часу йшла набагато швидшими кроками, аніж йшло суспільство», – каже владика.

Тут у Софії Київській експонують Мазепинське Євангеліє, надруковане рівно 314 років тому в місті Алеппо коштом гетьмана на прохання тодішнього Патріарха Антіохійського Афанасія Даббаса ІІІ. Примірники Євангелія шукали на близькому сході, а знайшли тут, у Києві, розповідає Посол України в Лівані Ігор Осташ.

«Для нас дуже важлива передмова патріарха Антіохійського Афанасія тому, що це на 7 сторінках присвячений гетьману Івану Мазепі, це текст, який має бути в підручниках історії України», – каже він.

На презентацію з Лівану спеціально приїхав прямий нащадок Антіохійського Патріарха – Цезар Антуан Даббас із родиною. Його дружина Яна – українка.

Завершилось урочисте відкриття експозиції виступом лірника Яреми, який виконав унікальну «Софійську колядку», яку 1889 року віднайшов і опублікував Іван Франко, і яка знову пролунала вперше за більш ніж сотню років.