У Варшаві презентували книгу-розмову з Блаженнішим Святославом, написану в час війни

У Варшаві презентували книгу-розмову з Блаженнішим Святославом, написану в час війни - фото 1
23 лютого 2023 року у столиці Польщі Варшаві відбулася презентація книги «Бог не покинув Україну», написаної на основі розмови журналіста КАІ (Католицької інформаційної агенції, Польща) Кшиштофа Томасіка з Главою УГКЦ Блаженнішим Святославом.

У жовтні 2022 року пан Томасік вирушив з Главою Церкви у душпастирську поїздку в прифронтову зону на південь України, звідки привіз кільканадцять годин розмов, що згодом стали книгою, повідомляє Департамент інформації УГКЦ.

Книгу видало найбільше католицьке видавництво Польщі WAM (Видавництво Апостольсьтва Молитви). Передмову до книги написали архиєпископ і митрополит Люблінський Станіслав Будзік і професор Варшавського університету Данієль Ротфельд.

«Це не проста книга. Це незвичайне, сучасне, дуже автентичне свідчення, яке водночас є важливим історичним документом», — зазначив на початку презентації президент KAI Марцін Пшецішевський, який модерував захід.

Співатор книги Кшиштоф Томасік, журналіст KAI, розповів про ідею і мету її написання, а також про те, як вона створювалася, які теми є найважливішими для нього як автора.

«У нашій розмові з Блаженнішим Святославом ми старалися показати, що існує сенс поза абсурдом, що всякі рани лікуються, що кожне слово має силу і кожен може мати свою участь у порятунку світу попри всі абсурди, фрустрації, розчарування», — поділився Кшиштоф Томасік.

У Варшаві презентували книгу-розмову з Блаженнішим Святославом, написану в час війни_1

З однієї частини багатьох годин розмов вийшов репортаж, з іншої — книга. Вона, за словами автора, є свідченням, пережитим у конкретному реальному часі безперервної загрози життю. «Ціллю книги є дати надію, — наголосив пан Томасік і додав: — Кожна допомога, яку надаємо Україні, є знаком великої надії на якнайшвидше закінчення війни, настання миру, а відтак відбудову країни».

Він повідомив, що частина коштів з продажів книги буде передана фонду «Опора та надія» сестер служебниць у Пралківцях поблизу Перемишля, який опікується воєнними сиротами в Україні. У Варшаві презентували книгу-розмову з Блаженнішим Святославом, написану в час війни_2

Блаженніший Святослав, який взяв участь у презентації через відеозв’язок, розповів про сенс назви книги і те, звідки українці беруть силу, щоб продовжувати боротися.

«Якщо б коротко підсумувати, як ми пережили цей рік повномасштабної війни, найбільшої війни у Європі після Другої світової війни, то назва цієї книги говорить сама за себе — Бог не покинув Україну. Направду, Бог не залишив нас! … Ми дякуємо Йому, що ми живі», — сказав Глава УГКЦ.

Ця книга, на його переконання, є справді історичним документом, адже має чітко окреслений час, обставини, дуже конкретну політичну, військову, гуманітарну ситуацію України жовтня 2022 року.

Блаженніший Святослав зазначив, що Кшиштоф Томасік є дуже відважним чоловіком, бо відважився приїхати в Україну в дуже небезпечний час — 14 жовтня у День захисника України, коли існувала загроза ворожих обстрілів. «Цього дня ми виїхали з Києва до Одеси і не знали, чи повернемося назад живими. В той час найбільша військова ескалація була там, на Півдні. Ми бачили Одесу, заміноване Чорне море, загороджені пляжі, бачили одеський порт. Бачили вантажні машини, які везли зерно і тижнями чекали на можливість експортувати його морським шляхом до країн, які потребували хліба. Бачили наших єпископів, священиків, монашество і людей, які не мали що їсти. Пан Кшиштоф бачив, як ми роздавали гуманітарну допомогу. Пам’ятаю, одна жінка з Херсонщини розповіла, що все життя працювала на землі, годувала інших, а тепер сама у храмі просить куска хліба…», — розповів Глава Церкви.

На запитання про місію України у сучасному світі, Глава УГКЦ відповів, що місією України є показати, зокрема країнам пострадянського простору, що бути свобідною людиною є можливо. Бути вільною людиною означає робити добро.

Участь у презентації взяли також Данієль Ротфельд, професор Варшавського університету і міністр закордонних справ Польщі у 2005 році, якого в роки Другої світової війни блаженний Климентій Шептицький врятував від смерті, Архиєпископ і митрополит Перемишльсько-Варшавський УГКЦ Євген Попович, директор видавництва WAM о. Якуб Колач.