У Жовкві, на Львівщині, на один день відкрили одну з найбільших синагог Європи

16 травня, 10:11
Інші конфесії
У Жовкві, на Львівщині, на один день відкрили одну з найбільших синагог Європи - фото 1
У вівторок, 14 травня, у День пам’яті українців, які рятували євреїв під час Голокосту, в Жовкві відчинили двері аварійної синагоги, яка є однією з найбільших в Європі.

Про це повідомив Львівський портал.

У цій синагозі зібрались представники консульств та єврейських громадських організацій на чолі з головним рабином Львова та Заходу України Балд Мордехай Шломо. Тут вшановували пам’ять 125 мешканців Львівщини, яких Ізраїль визнав Праведниками народів світу за порятунок євреїв під час Другої світової війни.

У Жовкві, на Львівщині, на один день відкрили одну з найбільших синагог Європи - фото 134381

Зазначимо, що сама синагога є пам’яткою національного значення, одна з найбільших синагог Європи. Втім дотепер вона є у занедбаному стані, адже після Другої світової війни її так і не відновили.

«Від Львівської обласної державної адміністрації ми написали листи в усі можливі інстанції як в Україні, так і за кордоном з проханням допомогти відновити цю синагогу та інші памʼятки архітектури у нашій області, бо віримо: якщо хочемо будувати майбутнє, треба обовʼязково піклуватися про культуру і памʼятати минуле», – відзначив Максим Козицький.

Довідково: синагогу в Жовкві на теперішній вул. Запорізькій почали будувати у 1692 році, а завершили – у 1698 або 1700 році. Хоча до цього тут стояла дерев’яна синагога, але вона згоріла.

Синагога прилягала до міських мурів та Жидівської брами, а завдяки товстим стінам з бійницями її можна було використовувати як башту міських укріплень, на даху можна було встановлювати артилерію.

У Жовкві, на Львівщині, на один день відкрили одну з найбільших синагог Європи - фото 134382

В кінці XVII століття синагога, збудована у стилі ренесансу, мала такий вишуканий вигляд, що, подейкують, ніби католицьке духівництво заборонило її білити, аби не затьмарити жовківських костелів. Відтоді божниця зазнавала лише часткових ремонтів. Останню повноцінну реставрацію проводили у 1938 році.

За німецької окупації в червні 1941 року синагогу підірвали, внаслідок чого зруйнувалися перекриття та інтер’єр. У 1950-х пам’ятку частково відновили і до 1990-х років її використовували як склад. Із 2013 року будівля перебуває в аварійному стані.

Жовківську синагогу внесли до списку Нью-йоркського фонду «100 пам’яток світу, які є в загрозливому стані».