Україна відкрила кримінальне провадження через ікону з Луганська і відкидає ультиматуми з Боснії, – МЗС
Як повідомив він Балканській службі Радіо Свобода, Офіс генерального прокурора України почав таке провадження за статтею про незаконне вивезення цієї ікони з України.
Як мовиться в письмовій заяві Ніколенка, те, що ікона походить із території України, є беззаперечним фактом.
«Україна відкидає мову висування умов і ультиматумів із боку члена президентського органу Боснії і Герцеговини Милорада Додіка», – додав речник із приводу заяв чільного боснійського посадовця, що, мовляв, ікону можуть повернути Україні, тільки якщо вона доведе, що розшукувала її і до дня, коли повідомили про дарування її Лаврову.
За словами Ніколенка, Україна очікує, що влада Боснії і Герцеговини надасть допомогу в кримінальному розслідуванні з метою якнайшвидше повернути ікону до України «замість того, щоб перетворювати цю ікону на заручника внутрішньополітичної боротьби» в Боснії.
14 січня Додік заявив, що погодиться повернути ікону Україні тільки в тому разі, якщо вона доведе, що розшукувала її і до дня, коли він 14 грудня 2020 року подарував її Лаврову. Як заявив він боснійсько-сербському агентству «СРНА», Україна, мовляв, не розшукує її, бо, за даними боснійської поліції, Інтерпол не має інформації про такий розшук.
Раніше, 6 січня, міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявляв, що Київ вимагає повернути цю ікону, викрадену з Луганська.
Перед тим, 5 січня, Додік заявляв, що не поверне ікону Україні, а віддасть її місцевій родині, яка, за його твердженням, нібито була власником цієї ікони кілька десятиліть і від якої він її нібито й отримав. Але відтоді ніяких нових повідомлень про долю ікони так і не було.
Тим часом іще наприкінці грудня 2020 року депутат парламенту Республіки Сербської у складі Боснії і Герцеговини Небойша Вуканович заявив, що 300-літню ікону святого Миколая Додіку привезли з Луганська сербські добровольці, які воювали там проти України на боці російських гібридних сил.
Згадану ікону Додік, член колективного президентського органу Боснії і Герцеговини, який представляє боснійських сербів, подарував Лаврову 14 грудня 2020 року під час візиту голови МЗС до Боснії в перебігу своєї окремої зустрічі з ним. Тоді через інші порушення дипломатичного протоколу з Лавровим відмовилися зустрічатися двоє інших членів президентства країни.
Згадане агентство «СРНА», повідомляючи про подарунок, також оприлюднило фотографії ікони і її зворотного боку з сургучевою печаткою й написом ««У.Р.С.Р. Нар. Ком. Освіти Укрнаука Одеська Краєва Комісія по охороні пам’яток матеріяльної культури». За цим повідомленням, Додик сказав Лаврову, що ця «300-літня», за його словами, ікона походить із Луганська.
За оцінками мистецтвознавців, ікона була створена в 18-му – 19-му століттях.
Після того, як Україна привернула до цього міжнародну увагу, МЗС Росії повідомило, що передало ікону посольству Боснії і Герцеговини в Москві, яке, в свою чергу, під кінець грудня повернуло ікону Додикові назад до Боснії. Тоді ж, у другій половині грудня, Прокуратура Боснії і Герцеговини повідомляла, що почала перевірку в справі походження ікони.