Україна вшановує День пам'яті полеглих у бою під Крутами

29.01.2023, 19:30
Держава
Україна вшановує День пам'яті полеглих у бою під Крутами - фото 1
Українці сьогодні відзначають трагічну дату історії – День пам'яті героїв Крут. 29 січня 1918 році триста студентів в нерівному бою загинули, намагаючись зупинити під Києвом більшовицьку армію Михайла Муравйова. У більшості областей України проходять заходи зі вшанування подвигу цих героїв, участь у яких беруть державні та релігійні діячі.

Глава УГКЦ у 340-й день війни згадав цю трагедію, наголосивши: «Герої Крут надихають сучасну молодь боронити Україну від новітніх муравйових, що йдуть убивати».

«29 січня, — розповів він, — вшановуємо геройський вчинок київських студентів, який вони вчинили ще у 1918 році. Ті молоді хлопці, студенти, курсанти, числом трохи більше як 400 осіб, вийшли, щоби грудьми закрити українську столицю від війська кровожерного генерала Муравйова, московського нападника, число якого перевищувало 4000 військових. Ті хлопці полягли у нерівному бою біля містечка Крути на Чернігівщині. Віддали свої юні життя за свободу своєї Батьківщини. І ми сьогодні поминаємо їхню світлу пам’ять, тому що їхні тлінні останки спочивають на Аскольдовій могилі у Києві, і там сьогодні біля нашої парафії ми урочисто віддаємо їм належну шану».

«Оглядаючись на геройський приклад української молоді 1918-го року, ми сьогодні молимося за українську молодь у теперішніх обставинах, за наших дівчат і хлопців, які сьогодні є героями України ІІІ-го тисячоліття», — зазначив Блаженніший Святослав.

Разом з тим Патріарх Святослав навів офіційну статистику, що 459 дітей було вбито, а 917 поранено.

«Тобто назагал ми маємо 1376 дітей, які є зареєстровані як жертви цієї війни в першій особі. Але ми знаємо, що справжня кількість, мабуть, є набагато більшою. Тільки Ватиканська лікарня Bambin Gesú у Римі прийняла на лікування близько двох тисяч українських дітей. Діти продовжують страждати. І той світ, у якому страждають діти, не має майбутнього», — вважає Глава УГКЦ.

У російських концтаборах, наголосив духовний лідер, сьогодні перебуває більше 20000 цивільних українських громадян.

«Ми за них молимося, просимо Господа Бога про їхнє звільнення. Ще по сьогодні перебувають під тортурами ув’язнені наші отці в Бердянську, отець Іван і отець Богдан. Ми благаємо Господа і всіх, хто тільки може нам допомогти, звільнити цих мужніх священників Христа ради ув’язнених і терплячих», — сказав Блаженніший Святослав.

Довідка: Бій під Крутами відбувся 29 січня 1918 року на залізничній станції Крути під однойменним селищем за 130 км на північний схід від Києва. Цей бій між 4-тисячною більшовицькою армією Михайла Муравйова та загоном з київських студентів і бійців вільного козацтва, що загалом нараховував близько 400 осіб, тривав 5 годин. 27 юнаків потрапили після бою в полон до більшовиків та були страчені.

У березні 1918 року, після підписання більшовиками Брестської мирної угоди та з поверненням уряду УНР до Києва, за рішенням Центральної Ради від 19 березня 1918 року було вирішено урочисто перепоховати полеглих студентів на Аскольдовій могилі у Києві. На церемонії виступив Михайло Грушевський, який назвав цей вчинок київської молоді героїчним.

На початку 2012 року на місці дерев’яного хреста на Аскольдовій могилі було встановлено пам’ятник: виготовлений із каменя козацький хрест, у центрі якого висічений тризуб, під яким цитата з Євангелія - «Найбільша любов - життя покласти за друзів». Показово, що пам’ятник встановили не президенти, урядовці, депутати та інші високопосадовці, які впродовж багатьох років клялися це зробити, а звичайні громадяни.