Українські караїми планують заснувати свій представницький орган
Про це Крим.Реалії розповіла засновниця Спілки караїмів України Олена Арабаджі.
«Засновуємо представницький орган, за допомогою якого наша держава реалізовуватиме закон «Про корінні народи України». Чому це важливо? Тому що з нами тепер розмовлятимуть не як з окремими особами, а з нами розмовлятимуть як із представниками корінного народу України», – пояснила Арабаджі.
За переписом населення 2001 року в Україні проживали 1200 караїмів.
В Україні 23 липня набрав чинності закон «Про корінні народи України» № 1616-IX, який Верховна Рада ухвалила 1 липня 2021 року.
Документ спрямовано на максимальний захист культурних, інформаційних та інших прав корінних народів, надання їм механізмів та інструментів роботи з Українською державою. Зокрема, визнаються представницькі органи корінних народів.
Закон визначає, що корінними народами України, що сформувалися на території Кримського півострова, є кримські татари, караїми, кримчаки.
Додамо, що офіційною релігією караїмів є караїмізм. Караїмство визнає Ісуса і Мугамеда як пророків, священною книгою є ТаНаХ – єврейський Старий Завіт (книги Тори, Пророків, Писань).
Сусідство з мусульманами і християнами вплинуло на культ караїмів – у кримських караїмів вживаються молитовні килимки, а у виданому у Вільні молитовнику вміщено караїмський переклад молитви „Отче Наш”.
Караїмство має суттєві розбіжності з ортодоксальним юдаїзмом і у святкуванні свят – караїми не святкують Хануку, Йом-кіпур у них відбувається в інший день, у суботу караїми сидять вдома без світла і можуть вийти хіба-що в кенасу.