Український досвід має повернути світові віру в абсолютні цінності, – проректорка УКУ на конференції у Римі
Про це повідомляє сайт УКУ.
Захід зібрав 170 представників вишів з 47 країн світу.
Міжнародну федерацію католицьких університетів (IFCU) заснували 18 католицьких університетів-засновників у 1924 році з благословення Папи Римського Пія XI. Федерація покликана сприяти розвитку партнерських, дослідницьких та програм обміну між католицькими освітніми інституціями. Український католицький університет приєднався до IFCU у 2003 році. Сьогодні серед членів федерації – 240 католицьких університетів з усього світу.
З нагоди ювілею, до освітян під час заходу звернувся Папа Франциск: «Я хотів би висвітлити два аспекти історичних коренів вашої Федерації. По-перше, хочу заохотити вас до співпраці через “networking”. Сьогодні існує понад 2 тисячі католицьких університетів. Їхня колаборація може бути ефективнішою і сприятиме зміцненню системи Католицьких університетів. У час великої роздробленості ми повинні об’єднатись і поширювати надію, єдність і злагоду в умовах байдужості, поляризації та конфлікту. Другий аспект випливає з того факту, що, як зазначив Папа Пій XII, “Федерація була заснована на хвилі жахливої війни, щоб бути засобом для сприяння примиренню та зростанню миру і милосердя серед народів” (Апостольський лист до Католицьких університетів, 27 липня 1949 р.). На жаль, ми святкуємо це сторіччя організації на тлі Третьої світової війни, яка нині ведеться фрагментарно. Тому так важливо, щоб католицькі університети протистояли цьому і докладали зусиль, спрямованих на розбудову культури миру в усіх її аспектах, що має поширюватися крізь призму міждисциплінарного бачення».
УКУ на конференції представляла проректорка зі стратегічного розвитку, декан-засновниця Бізнес-школи УКУ Софія Опацька. Делегація університету взяла участь у засіданні круглого столу на тему «Ex Corde Ecclesiae перед викликами 21-го століття». Доповідь Софії Опацької була про виклики 21 століття, які стоять перед Україною та Українським католицьким університетом під час війни.
«Російсько-українську війну можна трактувати по-різному. Політики можуть розглядати це як “суперництво за новий глобальний порядок” або “зіткнення цивілізацій”. Політологи розглядають її як національно-визвольну війну за незалежність та суверенітет. Люди з філософським мисленням вважають це зіткненням цінностей та політичних прагнень, що базуються на цих цінностях, конфлікт між європейською та пострадянською ідентичністю, між демократією та автократією. У життєвому досвіді українців — це боротьба за нашу свободу та гідність. Нинішній конфлікт не стосується мови чи релігії, а радикально різних політичних бачень стосунків між тими хто управляє, і тими, ким управляють. Отже, на кону в цій війні зрештою поставлено свободу 40 мільйонів людей і життєздатність демократичного світопорядку. Українці демонструють, що демократія може захистити себе», — так розпочала свій виступ промовиця.
Софія Опацька виступала від імені багатьох українців, колег та студентів УКУ.
«Війна залишає не один шрам на тілі нашої країни і в душах наших людей. Ми, українці, живемо в тривожній реальності геноциду. Якщо добре вчити історію, то можна побачити — щоразу як росія окуповувала якусь землю, де проживали українці-католики східного обряду, це призводило до знищення Української Греко-Католицької Церкви, її інституцій та вірян. Якби росії вдалось окупувати всю Україну, Український католицький університет не існував би. І я, напевне, не була б серед вас, а, ймовірно, була б зґвалтована, ув’язнена або знищена. Ми повинні вивчити уроки минулого. Ми також повинні знайти шлях і навчитись креативно поєднувати такі важливі цінності як стійкість та демократія, безпека та розвиток».
Для української делегації було важливо донести до аудиторії той факт, що нинішня росія, як і Радянський союз, є імперією, яка відкрито демонструє свої імперіалістичні бажання і наміри. Світова спільнота має усвідомити, що доки не буде покаяння всього російського народу, неможливо уявити майбутнього росії як нормальної країни, а відтак — досягти сталого миру. Тому потрібне переосмислення та вироблення нових політик міжнародної спільноти, які б могли вплинути на агресора і його послідовників, каже проректорка.
Серед міжнародної спільноти католицьких університетів, за словами проректорки УКУ, здебільшого є розуміння та усвідомлення важливості підтримки України і наслідків російсько-української війни для світу. Втім є великі прогалини у комунікації з боку нашої держави з країнами глобального півдня, зокрема Латинської Америки. Це відчувалось на конференції IFCU, де представники католицьких університетів відверто говорили: «ми не бачимо на сторінках наших газет та у медіа інформації про Україну, ми хочемо знати більше про те, що у вас зараз відбувається, тримати з вами зв’язок». Відтак, на рівні освітніх зв’язків, місію «говорити про війну в Україні у світі» сьогодні частково виконує УКУ.
У Римі УКУ запропонував Федерації впровадити такі ініціативи:
— розробити модель швидкого реагування у випадку надзвичайної ситуації (комунікація, перша допомога, поширення інформації);
— сприяти сталому навчальному процесу та творенню ініціатив, які допоможуть студентам здобувати якісну освіту, навіть у часі війни;
— допомогти створити соціальні програми для іноземних студентів та викладачів;
— переосмислити питання Справедливого миру та Справедливої війни в контексті соціальних католицьких вчень та курсу з безпеки;
— допомогти зменшити відтік кваліфікованих кадрів (через війну та інші надзвичайні події), шляхом створення відповідних програм;
— допомогти відкоригувати російські студії у вишах;
— допомогти впроваджувати та розвивати українські студії в університетах.