Український список «Яд Вашем» поповнився 25 Праведниками народів світу

Ізраїльська інституція «Національний меморіал Катастрофи і героїзму єврейського народу» опублікував оновлену статистику кількості Праведників народів світу по країнах та етнічній приналежності,

Український список «Яд Вашем» поповнився 25 Праведниками народів світу - фото 59585

 

Про це повідомляє Релігія в Україні з посиланням на Djc.com.ua.

«Хоча оновлена ​​статистика з'явилася тільки зараз, в ній вказується, що вона відображає дані на 1 січня 2020 року і це звичайна практика «Яд Вашем», - розповів заступник директора Єврейського Музею Дніпра доктор Єгор Врадій, - в український список в цьому році додано двадцять п'ять чоловік.

Україна за кількістю Праведників, згідно з цим списком, займає четверте місце після Польщі, Нідерландів та Франції».

«Це офіційна статистика «Яд Вашем » викликає багато запитань у дослідників Голокосту, - продовжує Єгор Врадій, - так, наприклад, багато Праведників, які рятували євреїв в Україні, віднесені до інших національних списків і багато вчених вважають, що в український список повинні бути перенесені багато з тих, хто зараз перебуває в списку, зокрема, Польщі.

Така практика у «Яд Вашему» є, наприклад, в минулих статистиках до Чилі було віднесено два Праведника, але потім один з них був перенесений в інший національний список.

У випадку України йдеться не про одиниці та навіть не про десятки, а про сотні випадків. Я вважаю, що більше тисячі Праведників повинні були бути перенесені в українській список. У 2016 році інститут «Ткума» випустив спеціальне видання-довідник «Праведники народів світу», де розбирається, в тому числі, і питання про принципи систематизації. Наведу приклад: зараз регіоном з найбільшою кількістю Праведників України вважається Вінницька область, але якщо насправді, це місце належить Львівській, але багато випадків порятунку євреїв там записані в графу Польща».

Як РІСУ інформувала, в Україні очікують, що предстоятель Української Греко-Католицької Церкви (1900-1944), Митрополит Андрей Шептицький найближчим часом отримає почесне звання "Праведника народів світу".

Український список «Яд Вашем» поповнився 25 Праведниками народів світу - фото 59584

 

Про те, щоб Митрополита Шептицького назвали Праведником неодноразово зверталися до Ізраїльського інституту «Яд Вашем» відомі діячі та Президент.

"Рятуючи життя людей у часи Другої світової війни, він здобув особливу шану єврейської громади. Справедливо очікуємо, що найближчим часом ім’я Андрея Шептицького посяде своє місце серед Праведників народів світу", - йдеться в повідомленні ОП з нагоди 155-ї річниці від дня народження митрополита Шептицького.

Нобелівський лауреат з хімії, професор Роальд Хоффман з Корнельського університету (США) також наголосив, шо Митрополит Андрей заслуговує звання "Праведника народів світу". Роальд Хоффман – єдиний у світі Нобелівський лауреат, який народився в Україні і врятувався у вогні Голокосту в роки Другої Світової війни.

"Дії митрополита Андрея Шептицького очевидно заслуговують присвоєння йому звання "Праведника народів світу" від імені "Яд Вашему" (ізраїльського Меморіального комплексу Катастрофи і героїзму єврейського народу). Шептицький був одним з дуже небагатьох лідерів будь-якої Церкви, який висловлювався проти нацистських вбивств. Дії митрополита під час війни були зразковими - його релігійні установи врятували життя багатьох єврейських дітей, захистивши їх від нацистів", - заявив Хоффман у інтерв'ю канадській громадської організації "Ukrainian Jewish Encounter"("Українсько-Єврейська зустріч"), передає Газета «День» з посиланням на Інтерфакс.

За словами Хоффмана, співпраця митрополита УГКЦ і з більшовиками, і з нацистами була обумовлено складним періодом.

Коментуючи причини відмови ізраїльського "Яд Вашем" присвоїти це звання Шептицькому, незважаючи навіть на точні факти про особисте спасіння митрополитом десятків євреїв у своїй резиденції, а ще сотні євреїв за його наказом були заховані у монастирях західної України, Хоффман заявив, що це стало результатом пропагандистськими дій періоду СРСР.

"Я думаю, що "Яд Вашем" спочатку отримав дезінформацію від радянських властей, які розглядали Шептицького, як представника українського націоналізму. Сумна річ полягає в тому, що і в наступні роки керівництво "Яд Вашему" не бачило для себе можливим відкинути цю дезінформацію, і не було в змозі досягти врівноваженого судження щодо цього праведного релігійного лідера", - пояснив він.

Щодо дій «Яд Вашем», то там пояснили, що повторно розглянуть справу щодо визнання митрополита УГКЦ Андрея Шептицького (1865-1944 рр.) Праведником народів світу, якщо отримають невідомі досі документи і свідчення, які по-новому висвітлюють діяльність митрополита в період німецької окупації.

Нагадаємо, Митрополит Андрей Шептицький (Глава УГКЦ 1901-1944) народився 29 липня 1865 року в с. Прилбичі, що на Яворівщині. За час свого служіння значно розбудував Греко-Католицьку Церкву як в Україні, так і за кордоном. Будучи одним із найбагатших людей Галичини, щедро спонсорував українські культурно-просвітницькі товариства, надавав стипендії молодим митцям. У 1905 році заснував Національний музей у Львові і придбав для нього велику кількість експонатів. Підтримував українську економічну діяльність, сприяв відкриттю кооперативів. Як Галицький митрополит був депутатом Віденського парламенту та Галицького сейму. Зазнавав утисків більшовиків. Помер 1 листопада 1944 року внаслідок тяжкої хвороби.

Ознайомитися з довідником «Праведники народів світу» можна за посиланням.