Успенські читання: день четвертий

01.10.2010, 16:41
Успенські читання: день четвертий - фото 1

30 вересня, у день святих мучениць Вірі, Надії, Любові та матері їх Софії Успенські читання продовжили свої засідання у Національному заповіднику «Софія Київська». Головною подією дня стала доповідь Предстоятеля УПЦ митрополита Володимира про сучасний стан православного богослов’я.

Успенські читання: день четвертий30 вересня, у день святих мучениць Вірі, Надії, Любові та матері їх Софії Успенські читання продовжили свої засідання у Національному заповіднику «Софія Київська». Головною подією дня стала доповідь Предстоятеля УПЦ митрополита Володимира про сучасний стан православного богослов’я.

Символічним було те, що свою промову митрополит Володимир виголосив саме у Будинку митрополита на території Софії Київської. Він говорив про актуальність розвитку православного богослов’я на Україні, прогрес у якому конче необхідний як самій Церкві, так і загалом суспільству. Предстоятель УПЦ відзначив позитивні кроки у цьому напрямку Київських духовних шкіл, видавничого відділу УПЦ та київського видавництва «Дух і Літера».

Єпископ Переяслав-Хмельницький Олександр, секретар Предстоятеля УПЦ, презентував свій фотопроект «Мистецтво як свято». Це виставка світлин, присвячена 75-річному ювілею Предстоятеля УПЦ Митрополита Володимира, автором яких є владика Олександр.

Голова Синодального інформаційно-просвітницького відділу УПЦ протоієрей Георгій Коваленко розмірковував про цнотливість православного святкування. Він зауважив, що церковне свято має багато сторін і неможна нехтувати жодною з них. Окрім того,  «святкування – це привід для об’єднання сім’ї та православної общини», – зазначив протоієрей Георгій.

Гарячі дебати викликали доповіді київського професора Віктора Малахова «Роздуми про червоний колір (про амбівалентність (суперечливу подвійність – ред.) святкового дійства)» та харківського філософа Олександра Філоненка «Розділити любов: свято у євхаристичній антропології».

Віктор Малахов доводив тезу про суперечність суспільного свята, яскравим прикладом якого були публічні страти минулих століть. На противагу такому святкуванню він поставив свято християнське, суть якого у подоланні смерті.

Доповідь Олександра Філоненка відбувалася вже у Києво-Могилянській академії. Він розповів про єдність особистостей у святкуванні, а також навів приклад троїчних відносин у людському суспільстві...

Того ж дня, у Будинку Актора, відбувся вечір пам’яті відомого київського філософа Сергія Борисовича Кримського. Він був постійним учасником Успенських читань і лише декілька місяців не дожив до ювілейної конференції.

Завершаться Десяті Успенські читання «Свято: подяка, звільнення, єднання» у п’ятницю, 1 жовтня, презентацією книги Валентина Сильвестрова «Дочекатися музики». Вона почнеться о 19 годині у приміщенні Спілки композиторів України (вул. Пушкінська, 32).

Олег Алімов

"Релігія в Україні", 1 жовтня 2010 року